Cevaplar

2013-02-14T08:49:38+02:00

Once upon a time, in a land not too far from where you live, there was a bank whose outside clock was the talk of the town. Clocks usually don't cause people to talk about them, unless they're not working right. This clock wasn't working right at all.

The clock was a digital clock, meaning that it was the kind of clock with large neon red numbers that glowed both day and night. You could read the clock from an entire block away.

The clock sat prominently a few yards above the main doors to a respected bank, right on the corner of a major intersection in town. In some ways, the clock represented the very center of town.

One day, a few months ago, the time on the clock started slipping backwards a few minutes. At first this didn't cause any alarm. After all, if you are two minutes late, or two minutes early to an appointment, is there any harm done?

 

 

Türkçe:

Bir zamanlar, çok uzakta değil yaşadığınız yerden bir arazi içinde, kimin dışarıda saati şehrin konuşmak bir banka vardı. Onlar doğru çalışmıyor sürece Saatler genellikle, insanlar onlar hakkında konuşmak için neden olmaz. Bu saat hiç doğru çalışma değildi.
Saat onu iki gün ve gece parlıyordu büyük neon kırmızı numaraları ile saatin tür olduğunu, yani bir dijital saat oldu. Sen uzakta bütün bir blok saat okuyabiliyordu.
Saat sağ kasabasında önemli bir kavşak köşesinde, saygın bir bankaya belirgin ana kapı üzerinde bir kaç metre oturdu. Bazı açılardan, saat şehir merkezinde temsil etti.
Bir gün, bir kaç ay önce, saatini geriye doğru birkaç dakika kayma başladı. İlk bakışta bu herhangi bir alarma neden yoktu. Eğer randevu için erken geç iki dakika veya iki dakika ise tüm sonra, yapılan herhangi bir zararı yoktur

0