Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-13T10:37:14+02:00

GÜNEŞ YOK MU OLACAAK!!!

 

Yapılan deney ve gözlemlerin sonucunda şu günlerde herkesin zihninde yer edinen soru akılları kurcalıyor:  Güneş'e elveda mı diyeceğiz? 

 

Uzaya son gönderilen roketin patlaması yüzünden Mevsimlerin yaşanması sorun olabilir. Bu durum güneş ışınlarının dünyaya ulaşamamasını da beraberinde getiriyor.. Konu hakkında yapılan detaylı açıklamaların daha sonra verileceği söz konusuu..

 

**********************************

Gerçek haber ise bu olabilir..:

 

Dünya'nın en az güneş ışını aldığı ay olan aralık, ocaktan daha ılık geçiyor... Peki bunun sırrı ne? İşte yanıtı...

 

Amerikan Slate dergisi yazarı Sophie Gilbert, Pennsylvania Devlet Üniversitesi'nden Paul Knight'a danışarak aralığın neden daha soğuk olmadığını inceledi.

Gilbert'in araştırmasına göre bu sorunun cevabı suların ısıyı tutuyor olmasında yatıyor. Günlerin daha uzun, güneş ışınlarının bol olduğu mevsimlerde okyanus, deniz, göl, nehir gibi su kütleleri ısıyı emerek depoluyor, günlerin kısalmaya başladığı mevsimler de ise yaymaya başlıyor. Böylece havaların soğumasında mevsimsel bir gecikme yaşanıyor.
Geniş su kütlelerinin yanında atmosfer de bu mevsimsel gecikmeye katkıda bulunuyor. Günlük termometre ölçümleri, yeryüzü tarafından yansıtılan güneş ısısı ve emilmiş olan güneş ısısının arasında oluşan dengeyle belirleniyor.

 

YANSIMA SOĞUTUYOR

Kış mevsimi ile bu denge kaymaya başlıyor. Mevsimin başında sıcaklıklar düşüyor, bu da Dünya üzerinde biriken karın artmasını sağlıyor. Beyaz yüzeylerin büyümesiyle Dünya Güneş ışınlarını daha fazla yansıtır hale geliyor. Yansıma arttıkça havalar daha da soğutuyor, düşük dereceler devam ediyor. Günler ısınmaya başladığında ise karlar eriyor ve atmosfer daha fazla ısı emmeye başlıyor.

2 3 2