Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-13T15:06:03+02:00

Demir madenlerinden üretilen yüksek fırınlara direkt şarj edilebilir kalitedeki demir cevherleri, ülkemizde mevcut bütün entegre demir çelik fabrikalarının kullanımına sunulmaktadır.

Demir cevheri üretimi dışında, önemli madencilik faaliyetlerinden bir diğeri de, Doğu Karadeniz Bölgesinde sürdürülmekte olan bakır cevheri üretimi ve üretilen cevherlerin konsantre edildiği zenginleştirme (flotasyon) faaliyetleridir. Üretilen bakır konsantresi yurt dışına ihraç edilmektedir.

Ayrıca, Bursa ili Harmancık ve Orhaneli bölgelerindeki maden sahalarından parça ve konsantre krom cevheri üretimi yapılmaktadır. Açık ocak ve yeraltı maden işletmelerinden üretilen yüksek tenörlü krom cevheri direkt parça cevher olarak satılırken, düşük tenörlü krom cevheri ise zenginleştirilerek krom konsantresi haline getirilmekte ve yurt dışına ihraç edilmektedir.

Ülkemizde örnek işletmecilik anlayışının uygulandığı açık ocak ve yeraltı maden işletmelerimizde üretilen cevherlerin pazarlama olanaklarını artırmak üzere kurulmuş olan zenginleştirme tesislerimiz, çağdaş teknolojinin gereksinimlerine cevap verecek niteliktedir.

1 4 1
2013-02-13T15:08:20+02:00

ürkiye’de çikarilan önemli madenler
En zengin demir yataklarimiz, Divrigi (Sivas), Hekimhan ve Hasançelebi (Malatya), Edremit (Balikesir), Dikili ve Torbali (Izmir) ve Simav (Kütahya) çevresinde bulunmaktadir.
Eregli, Karabük ve Iskenderun’da demir – çelik fabrikalari bulunmaktadir.
Bakir: Ülkemizin en zengin madenlerinden biri olan bakir yataklari, çogu kez kursun ve çinko ile birlikte bulunur. En önemli bakir yataklarimiz Karadeniz Bölgesi’nde bulunur. Murgul (Artvin), Küre (Kastamonu), Çayeli (Rize) ve Köprübasi (Giresun) bu bölgedeki baslica yataklardandir. Ayrica Maden (Elazig) ve Ergani (Diyarbakir)’de de bakir yataklari mevcuttur.
Krom: Paslanmayan ve çok sert bir maden oldugundan, madeni esya yapiminda ve kaplamasinda kullanilir.

1 5 1