Cevaplar

2013-02-15T16:30:02+02:00
Aerodinamik/Hidrodinamik/Hidrostatik

Rüzgârın kinetik enerjisinin mekanik enerjiye dönüştürüldüğü türbin rotorlarının tasarımı ciddi bir aerodinamik analiz gerektirir. Özellikle küçük türbinlere has ilk hareket alma, gürültü seviyesi, düşük rüzgâr hızlarında etkin güç üretimi, aşırı hız ve fırtınaya karşı koruma gibi konular, bu alanda ele alınır. Modern türbinler için geliştirilen düşük hız kesitlerine ait detaylı bilgiler ve hesaplamalı akışkanlar mekaniği yazılımları, kanatların verimli ve sessiz tasarlanabilmesine oldukça yardımcı olmaktadır.

Mikro rüzgâr türbinlerinde birçok farklı rotor tasarımı kullanılmaktadır. Dikey ve yatay eksenli tasarımlar, şehir şartlarında farklı ihtiyaçlara göre uyarlanmaktadır. Özellikle şehirdeki hava akımında olan türbülans, ve binaların hava akımına olan etkileri, rotor tasarımcıların değişik çözümler aramaya itmekte.

Mikro hidrodinamik santrallerin rotor tasarımında da, rüzgar türbinlerinde olduğu gibi farklı yaklaşımlar mevcuttur. Nehir akışından yaralanılan tasarımlar için farklı rotorlar, yüksek bir noktadan gelen suyun basıncından yararlanan tasarımlar için farklı rotorlar kullanılmaktadır.

Dalga enerjisi için ise hidrostatik kaldırmadan yararlanan sistemler mevcut

0