kürek sporunda 2 ÇİFT4 Çifte,8 Tek Dümencili,Hafif Kilo 2 Çifte,İki Çifte,İki Tek Dümencisiz,Tek Çifte.Erkek:4 Çifte,4 Tek Dümencisiz,8 Tek Dümencili,Hafif Kilo 2 Çifte,Hafif Kilo 4 Tek Dümencili,İki Çifte,İki Tek Dümencisiz,Tek Çifte.

ne demek bilenler yazsın lütfen !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1

Cevaplar

En İyi Cevap!
2013-02-13T17:50:16+02:00

Kürek, insan vücudunun sınırlarını zorlayan bir dayanıklılık sporudur. Buz hokeyinden sonra yapılması en zor spor olarak da biliniyor.

Sanıldığının tersine yalnızca kol gücüne dayanmıyor. Hatta % 60-70 bacak gücüne % 30-40 oranında da kol gücüne dayanıyor denebilir.

Bacak gücünün önemi, tekne içinde kürekçinin raylar üzerinde hareketli olan bir oturağa oturması ve geriye doğru kendini iterken de bacaklarından güç almasından dolayıdır.

Bacak gücü ve kol gücünden sonra, omuz gücü de önemlidir.

İlk olarak spor değil de daha çok gemilerin hareket ettirilmesi amacıyla kullanılıyordu. Buradaki kürekçilerse kölelerdi.

Spor olarak yapılmaya başlandıktan sonra ilk resmi kürek yarışı, 1829'da İngiltere' de Oxford ve Cambridge üniversiteleri arasında yapıldı. Olimpiyatlara ise 1900 yılında girdi.

Kürek Sporu İçin Fiziksel Özellikler

Fiziksel kondisyonun çok önemli olduğu bu spor dalında üst düzey bir kürekçi olmak için çok iyi antrenman yapmanın dışında, bazı fiziksel özellikler de gerekiyor.

Erkekler için en az 1.85 cm boy, bayanlar en az 1.75 cm boy gereklidir.

ABD milli kürek takımında 1964 yılından bu yana (3000 üst düzey kürekçi için) belirlenen ideal kürekçilerin fiziksel özellikleri şöyle; erkekler için 1.92 m boy ve 88 kg ağırlık, bayanlar için 1.80 m boy ve 77 kg ağırlıktır. Bu kadarla da bitmiyor. Kol uzunluğu da kürek için çok önemlidir. Örneğin, aynı boyda, aynı kiloda olan ve aynı antrenmanı yapan iki takım, dakikada 30 kürek çekerek parkuru tamamladığında takımlardan birinin ortalama kol boyu daha fazlaysa yarışı o takımın kazanması çok yüksektir.

Kürek Sporu Antremanı
Elit (üst düzey sporcu) bir kürekçi olabilmek için küreğe başlama yaşı 12. Bu yaşlarda (12-17 yaş) önerilen antrenmansa ergometre ( salonda kürek çekme aleti ) çalışmaları, kürek tekniğinin oturtulması, jimnastik gibi çalışmalar.

Kemik gelişimi tamamlanmadığından bu yaşlarda ağırlık çalışmaları önerilmiyor. 17 yaşından sonra yoğun kürek çekme, koşu, ağırlık çalışmaları gibi antrenmanlara ağırlık verilmesi gerekiyor. Bir kürekçinin en verimli olduğu yaş aralığıysa 19-24' tür.

Kürek Çekme Aşamaları
1- Yakalama
Küreği çekmeye başlamadan önceki duruş pozisyonu. Bu pozisyonda kürekçi, kolları gergin olarak en ön noktada, diz iyice kırılmış (diz açısı çok dar) ve baş ileriye doğru dönük durumda olur.

2- Çekiş
Ayaklardan başlayarak geriye doğru itme hareketi başlar. Bu arada bu hareketle uyumlu olarak gövde yavaş yavaş dik duruma gelir, sonra geriye doğru olan hareketine devam eder. Kollarsa bacak açısının en büyük olduğu anda çekme hareketine başlar. Gövde en son noktaya geldiğinde çekme hareketi tamamlanır.

3- Kürek Sonu
Gövdenin öne doğru hareketine başlamadan önce el bileği hafifçe aşağıya bastırılarak küreğin palasının sudan çıkması sağlanır. Sonra hızlı bir biçimde kürekler ileri doğru fırlatılarak kollar gergin pozisyona getirilir.

4- Öne Geliş
Gergin olan kollar yavaşça öne doğru ilerlerken bacaklar bükülür (diz açısı küçülür), oturak ileriye doğru itilerek öne doğru gelinir ve yakalama pozisyonuna geri dönülür. 

 

Kürek Yarışları


Kürek sporunda kürekçiler gittikleri yöne sırtlarını dönerek kürek çekerler.

Uluslararası (olimpik) kürek yarışları 2000 m uzunlukta ve 12.5-15 m genişliğinde olan parkurlarda yapılıyor. Kulvar sayısıysa 3-8 arasında değişmekte. Genellikle göl gibi durgun sularda yapılan kürek yarışlarında derinlik, düz ve dalga almayan yerlerde en az 2 m, dalgalı yerlerdeyse en az 3.5 m olmalı.

Kürekte ayrıca 1000 ve 5000 metrelik özel yarışlar da yapılabiliyor. Kürek sporunda kullanılan kürek, kayığa bağlı olup tek tarafta ya da her iki tarafta da olabilir. Tek taraftaysa "iki tek, dört tek", çift taraftaysa "iki çifte, dört çifte" olarak adlandırılır.
Ayrıca bazı yarışma sınıflarında, teknede bazen yarışçıların dışında bir de "dümenci" bulunur. Kürekte olimpik yarışma sınıfları, tek çifte ( bir yarışçı çift taraflı kürek ), iki çifte, dört çifte, iki tek dümencisiz (iki sporcu tek taraflı kürek), iki tek dümencili, dört tek dümencisiz, dört tek dümencili ve sekiz tek dümencili olarak ayrılır.

Tekne Sınıfları
A) Scull Boats
  1x Tekçifte Single Scull
  2x İkiçifte Double Scull
  4x Dörtçifte Quadruple Scull

B) Sweep Boats
  2- İkitek Pair
  2+ İkitek Dümencili (Olimpik Sınıf Dışı) Coxed Pair
  4- Dörttek Four
  4+ Dörttek Dümencili (Olimpik Sınıf Dışı) Coxed Four
  8+ Sekiztek Eight


 kardeşim en dogrusu bu silme dogru diyorum  gerçekten


1 5 1