Cevaplar

2012-10-08T20:30:27+03:00

Akraba evliliği, aralarında kan bağı bulunan bireylerin evlenmesidir. Akraba evliliklerinin yapıldığı ailelerde genetik hastalıklar daha çok görülür. Bunun sebebi, yakin akrabaların genetik yapılarının birbirine benzemesidir. Bu da bu tür hastalıkları taşıyan genlerin bir araya gelme olasılığını arttırır. Örneğin Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı ve akraba olan bireylerin
evlendiklerinde hasta çocuklarının olma riski akraba olmayan bireylere göre daha yüksektir. Bu nedenle özellikle yakin akraba evliliğinden kaçınılması, akraba evliliği yapmış olanların ise mutlaka genetik tarama testleri yaptırması gerekir.Günümüzde genetik hastalıkları önlemeye ve ailelere sağlıklı çocuklar kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla tedavisi henüz mümkün olmayan genetik hastalıklar, gebeliğin erken safhalarında saptanabilmektedir. Ayrıca herhangi bir genetik hastalık için risk taşıyan ve çocuk sahibi olmaktan kaçınan ailelere sağlıklı çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır.

 
0
En İyi Cevap!
2012-10-08T20:34:38+03:00

bir dölden diğer döle aktarılan hastalıklara genetik hastalık denir. orak hücreli anemi, akdeniz anemisi, sistik fibrozis, ailesel akdeniz ateşi, kas hastalıkları, renk körlüğü, hemofili ve down sendromluğu gibi hastalıklar yaygın olarak görülenlerdendir.

 

genetik hastalıklar kromozom sayılarında eksiklik yada fazlalık olması durumunda görülebileceği gibi genlerdeki değişimler sonrasında da ortaya çıkabilr. bunların yanı sıra çevresel faktörlerden de ortaya çıkabilen genetik hastalıklar da vardır (kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, şişmanlık, diyabet ve kanser bunlara örnektir...)

1 5 1