Cevaplar

2012-10-08T22:39:46+03:00

Fosfat fosfor aynıdır.

Fosfor döngüsü karbon (C), oksijen (O), azot (N) gibi elemanların döngülerine oranla daha basittir. Çünkü, fosfor gaz haline geçemediği için, atmosfere geçiş evresine sahip değildir. Bu nedenele fosfor döngüsü, karalardan sulara, sulardan karalara doğru gerçekleşir.

Fosfor canlı ve cansız sistemlerde, fosfat olarak bulunur. Fosforon kaynağı, fosfatlı kayaçlardır. Fosfatlı kayaçlar, yağmur, rüzgar gibi etkenlerle aşındıkça inorganik fosfat olarak yavaş yavaş toprağa taşınır. Bitkiler tarafından topraktan alınan inorganik fosfat, organik fosfata dönüştürülür.

0
2012-10-08T22:40:23+03:00

Akvaryumdaki balık sayısı, her gördüğüm balığı dayanamayıp almam sonucunda akvaryumda popülasyon artmasıyla orantılı olarak önceleri Ph 7.8 lere yükseldi, sonrasında ise suyun sertliği arttı, bunun üzerine dış filtreye Ph'ı düşürmek, suyun sertliğini azaltmak ve amonyağı dengede tutmak için Fluval zeolit, sera super peat, ismini hatırlamadığım bir ürün daha ekledim. 2 gün öncesinde Sera Toxivec ekledim ama bir faydasını göremeyince dün Prodac marka torba içinde Nitrit ve Nitrat düşürücü reçine ekledim 100 gr. Kh normal sevielerde, Cl 0 değerinde. Bu arada tesleri JBL in stick'leriyle yapıyorum (sera ve başka markalar ile sıvı içerikli testlerle de yapıp JBL in değerlerini aşağı yukarı doğru değer verdiğini gördüm). sonucu bu akşam kontrol edeceğim, reçineden önce suyun sertliği normal seviyeye gelmeye başlamıştı Ph'da 6.8 lere geriledi, nitrit ve nitrat seviyesi azaldı ama halen yüksek değerlerde seyrediyor. Amonyağı bu akşam ölçeceğim (test tüpünü kaybetmiştim dün bulduğum için )

acemi olduğum için bazı terimleri yanlış kullanmış olabilirim, kursura bakmayınız. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

 
0