Cevaplar

2012-10-09T15:43:57+03:00

Dünyada her yıl çok sayıda insan organ yetmezliği ile karşı karşıya kalıyor. Buna karşılık, verici sayısının yeterli seviyede olmaması organ nakline olan ihtiyacı artırıyor. Kadavradan yeterli bağışın yapılmaması, canlı vericilerden nakil yapılmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca, organ nakli bekleme listesine eklenen kişi sayısı da her geçen yıl çoğalıyor. Pek çok hasta sağlıklı bir organ bulabilmek umuduyla bekliyor. 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir sağlık sorunu olan organ nakli konusunu misyon edinen Acıbadem Sağlık Grubu, bu alanda 3 ayrı merkezle hizmet veriyor. Gruba bağlı Acıbadem Bursa Hastanesi'nde böbrek ve karaciğer, International Hospital ve Aile Hastanesi Bahçelievler'de böbrek nakli yapılıyor. Acıbadem Sağlık Grubu; 2004 yılında, 30 yılı aşkın süredir Almanya'da faaliyet göstermekte olan Labmed Grubu (Labmed Dortmund GmbH) ile "referans laboratuvar hizmetleri" konusunda çok önemli bir ortaklığa imza attı. Bu ortaklık sonucu, klinik araştırmalar için genellikle yurt dışından sağlanan akredite laboratuvar serisi, Acıbadem Labmed ile ülkemizde verilmeye başlandı. Acıbadem Labmed Klinik Laboratuvarı, "Deutsch Akkreditierungsstelle Chemie GmbH" (DACH) tarafından, klinik laboratuvarı akreditasyonu olan "ISO 15189" belgesine sahiptir.

0
En İyi Cevap!
2012-10-09T15:46:06+03:00

Böbrek yetmezliği, hem diyaliz hem de nakil sürecinde hastaların birçok psikolojik sorun yaşamasına neden olabiliyor. Diyaliz nedeniyle işini, okulunu, sosyal çevresini kaybeden hastalar bu sıkıntılarla baş etmekte zorlanıyor. Böbrek nakli olan hastalar ise kavuştukları bağımsız hayata ilk bir yıl uyum zorluğu yaşayabiliyor.

Diyaliz hastalarının, nakil olanların ve hasta yakınlarının; gerektiği zaman psikolojik destek almaktan çekinmemeleri gerekiyor. Nakil konusunda bilgili olmak, diyaliz sürecinde uğraşlar edinmek, aileden destek almak ya da nakil sonrası sosyalleşmek gibi alınacak bazı önlemler bu süreci daha kolay atlatmada yardımcı olabiliyor

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönem organ yetmezliği hastaları katlanarak artıyor. Türkiye'de 60.000'den fazla diyaliz hastası var. Bu hastaların binlercesi kendileri için sağlıklı hayatın anahtarı olan böbrek naklini umutla bekliyor. 

1 5 1