Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-09T16:16:11+03:00

goggleye bak bence orda yazıyodur neshilan darnel filan

0
2012-10-09T16:16:28+03:00

Ekrem Pakdemirli, dünya ve olimpiyat şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu’nun, 1985′te Bulgaristan’dan getirilişinin perde arkasını açıkladı. Özal’ın halterciyi getirmek için aracılara 7 milyon dolar verdiğini söyledi.


O zaman başbakan olan merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kabinesinde Hazine’den sorumlu Bakan ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Pakdemirli, “www.egedesonsoz.com” sitesindeki yazısında, şampiyon haltercinin Türk sporuna kazandırılmasının hikayesini anlattı. Türkiye’nin halterdeki başarılarının bilinmeyen mimarlarından birinin de rahmetli Özal olduğunu vurgulayan Pakdemirli, Süleymanoğlu’nu getirmek için kendisiyle bile tartıştığını söyledi. 

Pakdemirli, Naim Süleymanoğlu hakkında Özal’la arasında geçen diyaloğu şöyle aktardı: “Bir gün beni çağırdı, ‘Bulgaristan’da Türk soyundan gelme halterci bir çocuk var. Türkiye’ye gelmek istiyor, ancak Bulgarların ekonomik durumları çok zayıf. Aradaki kimse, onlara 7 milyon dolar verdiğimiz takdirde halterciyi bize vereceklerini söylemiş. Bana bu parayı verir misin?’ dedi. Ben hemen reddettim, ‘Bu kadar parayla 100 köyün içme suyunu hallederim.’ dedim. Beni karşısına aldı, ‘Bak, bu arkadaş Türk formasıyla olimpiyatlara katılacak ve çok büyük ihtimalle birinci olacak. O takdirde bayrağımız göndere çekilirken İstiklâl Marşımız çalınacak. Bu anı, dünyada milyonlarca kişi seyredecek. Bu bize bir fırsattır. Bu kadar küçük bir paraya, böyle büyük ve etkili reklam yapma imkânı her zaman karşımıza çıkmaz. Sen bir düşün, ondan sonra kararını ver.’ dedi. Rahmetli, bu argümanıyla beni hemen ikna etti. Dediği oldu, halterde dünya şampiyonluğu kazandık.” 

alıntı...

2 3 2