insanda gelişim dönemlerini yazınız ve bu dönemlerin yaş ağırlığını ve özelliklerini blirtiniz .(arkadaşlar 6. sınıf fen ders kitiabı 30-31. sayfalarda varr lütfen yazarmısınız ) sadece 6. sınıflar bakabilir :DDDDDD yaaprsanız teşekkür yapmazsanız şikayet geliyoo :DD

1

Cevaplar

2012-10-09T19:04:56+03:00

İnsanda Büyüme Ve Gelişme
Tek bir hücre olan zigottan, milyarlarca hücreden oluşan vücudumuzun oluşması süreci büyüme ve gelişme olarak adlandırılır.
Büyüme ve delişme sürecinde ilk serüvenimiz annemizin karnında geçirdiğimiz 266 günlük serüvendir. Doğumla başlayan yeni süreçte ise gelişim dönemleri bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık olarak adlandırılır.
Kesin sınırları olmamakla beraber bu dönemleri yaş gruplarıyla belirtirsek:
Bebeklik Dönemi… 0–1 yaş
Çocukluk dönemi… 2–10 yaş
Ergenlik Dönemi…11–18 yaş
Yetişkinlik Dönemi…19- 60 yaş
Yaşlılık Dönemi…61 ve üzeri
Her dönemi diğerinden ayıran farklar vardır. Örneğin bebekler konuşamaz, yürüyemezler, başlangıçta dişleri yoktur. Çocuklar hareketli olur, oyuna doyamazlar. Büyüyüp gelişmeleri devam etmektedir. Ergenlik dönemindeki bireylerde hızlı değişimler gerçekleşir. Ergenliğin sonunda büyüme durur. Cinsel olgunluğa ulaşırlar. Yetişkinlik, aile ve toplum için sorumlulukların ön plana çıktığı dönemdir. Yaşlılıkta ise, bedensel güç azalır. Saçlar ağarır, cilt buruşur, duyu organları zayıflar.   Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

1 5 1