Cevaplar

2013-02-19T20:52:48+02:00
Traktörün İcadından Önceki Durumu Nedir?Traktörün icadından önceki durumu cevaplamadan önce günümüzde traktör ile neler yapıldığına bakalım daha sonra geçmişte bu işlemler ne ile yapıldığına bakalım.

Traktör günümüzde tarla bağ ve bahçe gibi çalışma alanlarında kullanılan pulluk orak makinasıekin biçme makinası mibzer gibi tarım aletlerine çekicilik yapmaktadır. Ayrıca arkasına takılan römork ile yük taşınması da yapılmaktadır.

Geçmişte pulluk orak makinası ve ekin biçme makinası gibi araçları atlarla ya da büyükbaş hayvanlarla çekiyorlardı. Ya da orak tırpan gibi çalışması insan gücüne dayanan daha basit aletlerle bu işlemleri gerçekleştiriyorlardı.

Örneği traktörün çektiği tırpan makinası ile ekin biçmek çok kolayken insan gücü ile çalışan tırpan ile ekin biçmek oldukça güçtür ve çok fazla zaman alır.

Ekin biçmekte kullanılan traktörün çektiği tırpan makinası

Traktörün icadından önceki durum

İnsan gücüne dayalı tırpan ile ekin biçmek
Traktörden önce tarlalar kara saban yöntemi ile hayvan ve insan gücü ile sürülürdü. Traktör yardımı ile bu işlem çok kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Kara Saban Yöntemi ile tarla sürmek


Traktör ile tarla sürmek
Kısacası traktör gücünden faydalanılarak yapılan tüm işler hayvan ve insan gücü ile yapılırdı.

Traktörün özelliği

Traktörlerin büyük ve yivli arka tekerleklerinin bu şekli aracın her türlü arazi koşulunda ve yumuşak zeminde patinaj yapmadan ve devrilmeden çalışmasını sağlar.6 3 6
2013-02-19T20:53:57+02:00

Traktör günümüzde tarımda büyük bir hızlılık sağlar ve daha fazla ekim yapma imkanı sağlar bu yüzden traktör günümüzde çok kullanılır ve tarım ilerler.

4 3 4