Cevaplar

2012-10-09T21:30:59+03:00

Hitap Bölümü

Mektubu yazdığınız kişiye direk olarak hitap ettiğiniz, giriş bölümüdür. Mektubun yazıldığı şahıs ile olan samimiyetinize göre hitap uslubu da değişmektedir. Sevdiğiniz bir arkadaşınıza “Sevgili ….” şeklinde hitap edebilirken, resmi mektuplarda hitap tarzı “Sayın …” şeklinde olmalıdır. Hitap ettiğiniz kişi ya da kurumun ismini yazdıktan sonra virgül korayarak, alt satırdan paragraf başı yaparak mektubunuza başlayabilirsiniz. Mektup nasıl yazılır konusuna aşağıda devam ediyoruz.

Gelişme Bölümü

Bu bölüm karşınızdaki kişi ya da kuruma anlatmak istediklerinizi yazdığınız bölümdür. Mektubu Türkçe imla kurallarına uygun olarak yazmanız gerekir. İzah ettiğiniz konunun içeriği değişince, yeni bir paragrafa geçmeniz; hem mektubunuzun daha güzel görünmesine hem de anlam bütünlüğünün korunmasını sağlayacaktır. Ayrıca resmi mektuplarda anlatılmak istenilenlerin paragraflar halinde yazılması, üslup olarak daha doğru olacaktır.

Sonuç Bölümü

Mektup nasıl yazılır konusu ile ilgili son bölüm; alıcıya iyi dileklerinizi kısa bir cümle ile sunduğunuz bölümdür. Mektubu yazdığınız kişi ile aranızda bir samimiyet varsa, sevginiz ve kişinin sağlığı ile ilgili bir cümle yazabilirsiniz. Resmi bir mektup yazıyorsanız, saygı belirten birkaç kelime mektubunuzu sonlandırmak için yeterli olacaktır.

4 4 4
2012-10-09T21:33:27+03:00

sevgili arkadaşım, diye başlayabilirsin

2 3 2