Cevaplar

2012-10-09T21:37:39+03:00
  alakalı başlıklar ·  türkçe asimile oluyor ·  sözlüğün zavallı yazarları
arasından sıyrılabilmek ·  bir milleti yok etmek 9 ekim 2012, Salı bugünün başlıkları ·  nitro gliserini sarsarak
taşımak ·  atsiz suvari ·  yazarların nefret ettiği
şeyler ·  family guy ·  işler güçler ·  uludağ sözlük sigara bırakma
günlüğü ·  sol gazete ·  otur da bir muhabbet edek ·  cim bom bom daki inanılmaz
gizem ·  yaran videolar ·  maçtan önce kaleyi daraltan
kaleci ·  atatürk ün bebekliğinin
olması ·  charlie mars ·  seri eksi oy veren ibne ·  gülsenize ·  turkiyef1 com ·  bülent ersoy ·  üstten ders almak ·  sözlük yazarlarının aldatma
itirafları ·  how i met your mother ·  yabancılık duymak ·  erkeğe seks objesi olarak
bakılması ·  bayan rottenmeier ·  atletico madrid ·  saman saklamanın sağlığa
faydasız oluşu ·  elektrogitar ·  satsan ·  murat boz un mourinho gibi
not alması ·  gora ·  ceyda ateş ·  soluk verme ·  francesco bernoulli ·  keşke kurtuluş savaşı olmasaydı ·  ben saksı değilim ·  yaran inci sözlük swf leri ·  kaşlarını jiletle alan kız ·  paleografya ·  dünyadaki en güzel şehir ·  ertesi gün hapı ·  aşırı dozda ilaç alarak intihar etmek ·  sevgilinin doğum günü ·  tabhane ·  ok sitesinden yaran soru ve cevaplar ·  mizah dünyası hakkında bilinmeyen gerçekleri ifşa mı ediyorum ·  desi ·  taraf gazetesi olmasaydı ·  ricardo quaresma nın giydiği yeşil pantolon ·  ipsos kmg ·  beş parmak dağları ·  kendini affettirme yollari ·  vicodin ·  iki esittir bir ·  başörtülü kızların facebook profil resimleri ·  ekmek yoksa pasta yesinler türkçenin yozlaşması 

 

 

türkçemizin yozlaşması son dönemlerde hız kazanmıştır malesef. işletme tabelalarından tutun da durak reklamlarına kadar tüm ortamlarda bu açıkça gözlemlenebilir. bu yozlaşma sadece yabancı sözcüklerle yapılmıyor konuşma dilimizde kullandığımız bazı söyleyişlerin yazıya geçmesiyle de hız kazanmaktadır. bunun yazı diline yerleşmesini hızlandıranlar bir konuda otorite olan saygınlık kazanmış oluşumlardır. mesela türkcell' in reklamlarında 'bi yer var mı bildiğin' ifadesi çok yadırganasıdır. köküne kadar da duyarsızlıktır. yoksa bu reklamı hazırlayan kişi dilbilgisi bilsinde yoksun mu(?!) olabilir aslında artık işe alırken diline hakim olup olmadığı test edilmiyor. ingilizce soruluyor.

2 3 2
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-09T21:39:08+03:00

ÜRKÇEMİZİN YOZLAŞMASI

Atatürk “Türk ulusundanım diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.” sözü ile Türkçenin önemini en iyi şekilde anlatmaktadır. Bu sözü günümüzle ilişkilendirecek olursak şu an özellikle gençlerin özenti kesimi tarafından yozlaştırılan güzel Türkçemiz unutulmakta ve yanlış kullanılmaktadır. Türkçenin yozlaştırılması da özünden uzaklaşmasına ve bozulmasına neden olmaktadır.

Türkçenin yozlaşması ilk olarak dükkan, market ve iş yerlerinin İngilizce olarak adlandırılmasıyla başlamıştır. Bu da batı dillerine özenmemize neden olmuştur. Son yıllarda telefonla mesajlaşmanın çoğalması ve internetin bilinçsiz kullanımı sonucu dilimiz, kelimeler değiştirilerek hatta gereksiz harf eklenerek yozlaştırılmaya başlanmıştır. Özellikle genç kesimin kullandığı anlık mesajlaşma programları ve bazı sosyal siteler bu yozlaşmanın temeli olmuştur.

Türkçemizin güzelliğini bozan bu yozlaştırmanın amaçsızca yapılması en acıklı sonuçtur. Konuşmak ve yazmak için yeterli bir dile sahip olmamıza rağmen dilimizin amacı bile bilinmeden yozlaştırılmasına anlam veremiyorum.

Türkçenin bozulması ilk olarak daha hızlı yazmak için kelimelerden harf çıkartılarak yapılıyordu. Örnek verecek olursak: Tamam, ne haber, selam gibi kelimeler tmm, slm, nbr şeklinde yazılıyordu. Fakat şimdi kısaltmak yerine daha da uzatılarak Türkçe karakterlerden olan ş, ç harfleri sh, ch, j şeklinde değiştiriliyor. Son olarak harflerin yerine rakam koyarak yazma gibi saçma sapan bir alışkanlık çıktı. A harfi yerine benzer olan 4 rakamını yazmak bu bozulmanın en basit örneği.

Dilimizi yozlaştıran Türk gençleri bu yozlaştırma merakından en kısa sürede arınmazsa ve özentiliği bırakıp özüne dönmezse, bu özenti sadece dilimiz ile kalmayıp kültürümüzü, benliğimizi hatta beynimizi etkileyecektir. Umarım bu bilinçsiz toplum Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk Milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.” sözüne uyarak bu yozlaşmanın tüm Türkiyeyi etkilemesine izin vermez. Lütfen konuşurken ve yazarken Türkçeyi doğru kullanmaya dikkat edelim. Kültürümüz, benliğimiz ve beynimiz için…

1 5 1