Cevaplar

2016-04-19T20:46:34+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
İstanbul'da Osman adında biri yaşıyor. Ve şimdi ben onun hayatını hikaye yazacağım. Karakterin adı Osman. Ablası Gülsüm. İyi Okurlar!

Osman'ın dünden kafasına koyduğu bir planı vardı. Bu planı uygulayacaktı. Ne olursa olsun kendi kendine bu işi yapacağına dair söz vermişti. Son günlerde ablası Gülsüm'den şüpheleniyordu. Benden sakladığı bir şey var diyordu. Çünkü hep özel telefon konuşmaları yapıyor ve günlük tutuyordu. Telefon konuşmasını dinleyemezdi. Çünkü fark ederdi. En iyisi gizlice günlüğün içindekilere göz atmak diye düşünüyordu. Bu günlüğün içinde önemli bir şey bulursa annesine şikayet edecekti. Ama bu doğru bir davranış değildi aslında. Her insanın gizlisi ve bir kusuru olabilir. Bunu zamanı geldiği ve ablası kendini hazır hissettiği zaman da söyleyebilirdi. Ama Osman bu içindeki sesi dinlemedi. Günlüğü okumuştu. Hepsini bitirdikten sonra yavaşca kapayıp yerine koyacaktı. Ve annesinin yanına gidecekti. Ama ablası odasına girdi ve günlüğü görünce:

- Sen ne yaptığını sanıyorsun? diye bağırdı. 

Kardeşi yakalandığını fark edip korkmuştu. Bir şey de bahane edemezdi. Sustu ve önüne baktı. Suçluydu. Yaptığı ortaya çıkmıştı ve bu suç onu zor duruma düşürmüştü.

- Hiç bir şey yapmıyorum diyince ablası daha da öfkelendi.

- Emin misin? Elindeki ne o zaman? diye bağırdı.

Anneleri bu gürültüye yetişti. Ne olduğunu sordu. Osman inkar edemedi. Elinde kanıt, gözlerindeki bakış onu ele vermişti.

Annesi Osman'ın yaptığı hatayı anlamış ve onu affetmişti. Ama demişti ki:

- Asıl seni ablanın affetmesi lazım. Senin günlüğün okunsa hoşuna gider mi demişti.

O da ağlayarak ablasından özür diledi. Ablası nazlansa da onu affetti. Her insan 2. bir şansı hak ederdi.

Dinle Alakası:

Peygamber efendimiz (s.a.v) kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyi başkasına yapmamamızı buyurmuştur. 

Peygamber efendimiz başkalarının gizlilerini, kusurlarını, özellerini karıştırmayı okumayı ya da incelemeyi yasaklamıştır.

İyi Dersler ^.^3 5 3