Cevaplar

2012-10-11T15:49:35+03:00

Çoğumuzun sandığı gibi yaşantımızda uymak zorunda olduğumuz kuralların çoğu yazılı kurallar değildir. Bunların bir kısmı gelenek göre-neklerimizden öğrendiğimiz kurallar, bir kısmı ahlak kuralları, diğerleri de din kurallarıdır.

        Bunların içerisinde din kurallarının da önemli bir yeri vardır. Zira din kuralları, Yaratıcı tarafından dünyanın bozulan nizamını yeniden tesis etmek üzere emir buyurulmuşlardır.Amacı insanı kemale erdirmek olan din kuralları insan topluluklarını uyum içerisinde sevk ve idare etmede önemli bir yaptırım gücüne sahiptirler.

        Yanlış yapmakla karşı karşıya kalan insan;bu fiilin sonucunda ortaya çıkacak kamu zararı karşısında Allah'a hesap vereceğini,cezalandırılacağını düşünerek bu fiili işlemekten vaz geçebilir;yine yapacağı olumlu bir davranış sonucunda ödüllendirileceğinide bilir.Emredilen kuralları yapmak yada yapmamak zorunda kalan insanın kendi iç dünyasında yapmış olduğu muhasebe, onu kemale erdirebilecek önemli bir mekanizmadır.Sürekli kar hesabı yapan ve kamu çıkarını, Allah rızası için ön planda tutan insan, zamanla kamil bir insan olarak toplumdaki seçkin yerini alır.

bunlara uyulursa toplumsal düzenimiz aksamadan yaşarız

0
2012-10-11T15:53:10+03:00

sağlık düşünce birliği basın özgürlüğü

0