Cevaplar

2012-10-11T19:30:23+03:00

Gün boyu çalışma sırasında terleyen vücudun temizliği oldukça önemlidir. Bu nedenler terleyen vücut yıkanarak temizlenmelidir. Sağlığın da korunması için vücudun mutlaka temizlenmesi gerekir. Deri, vücudu dıştan örterek dış etkilerden korur. Dışardan gelen kir, yağ ve salgılanan ter, derinin dış yüzeyinde birikerek gözenekleri kapatır. Ayrıca ortamdaki mikroplar da deri yüzeyinde bikir. Bütün bu nedenlerden dolayı vücudun mutlaka yıkanması gerekir. Yıkanma, temizliğin yanı sıra kişinin psikolojik durumunu da olumlu etkiler. Banyo yapan kişi yorgunluğunu atarak rahatlar.

Evde banyo yapılırken hijyen kurallarına uyulmalıdır. Banyo temiz olmalı ve herkes kendi temizlik eşyalarını kullanmalıdır. Küvetli banyolarda küvetin temizliği, sağlık açısından son derece önemlidir. Küvetin temizliğine önem verilmelidir.
Banyo yapılacak suyun sıcaklığı 30-39 C arasında olmalıdır. Bu sıcaklıktaki suyla, sabun kullanılarak vücut ovulmak suretiyle iyice yıkanmalıdır. Böylece ter, yağ deri döküntüleri ve mikroplar deri yüzeyinden uzaklaştırılır. Yıkanma sırasında çeşitli araçlardan yararlanılabilir. Örneğin ; lif, sünger, kese ve banyo fırçası yıkanma sırasında kullanılan araçlardan bazılarıdır. Toplumumuzda yaygın olarak kullanılan kese, der tahriş edilmeden kullanılmalıdır.

0