Cevaplar

2016-04-15T10:34:13+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba :) öncelikle deyim neydi onu hatırlayalım:

Deyim teriminden aklımıza şu gelmeli: dilimizde, hoşa giden veya önemli olan, duygu, düşünce belirten durumları, herkesin anlamasını sağlamaya yarayacak şekilde kalıplaşmış ifadeler kullanarak anlatmamıza yardımcı olan sözcük grupları. Yani deyimler sayesinde az lafla çok fikir dile getirmemiz mümkündür. deyimleri kimin ilk kez söylediği bilinmez, genelde toplumsal ve kültürel olarak yerleşmiş, kalıplaşmış anlamlar ifade ederler.  ;) Birkaç örnek verelim: boyundan büyük işlere kalkışmak; yerinde duramamak; allak bullak olmak vs. 

Anne sevgisi ile ilgili deyimlere örnek olarak ise aklıma gelenler:

- Ana yüreği: yani anne yüreği gibi sıcak, şefkatli demektir.
örnek cümle:   Ana yüreği bu, ayrılıklara dayanamaz. 

- Ana kuzusu: bu tanıma uyan kişiler genelde hep annesiyle büyümüş, biraz da şımarık, olgunlaşmamış kişilerdir. Ama aynı zamanda, annesine muhtaç küçük çocuklar için de kullanılabilir. :)
örnek cümle: Ana kuzusu gibi her şeye ağlıyordu. 

- Ana kucağı: Bu da yine kalıplaşmış bir deyimdir, anne şefkati, sevgisi ve yakınlığını anlatır. Ana kucağı, ilk doğduğumuzdan itibaren, sıcaklık bulduğumuz yerdir ;)
örnek cümle: Ana kucağı gibi sımsıcak bir evin kapısını açtı bana. 

- Ananın ak sütü gibi helal olmak: bu deyim genelde iyi davranışların helal olduğu anlamına gelir. Yani, anne sütü ne kadar saf, temiz, doyurucu ise, benzer şekilde, yapılan iyilikler de helaldir, güzeldir. 
Burada ise edebiyattan bir alıntı örnek cümle vereyim:
"Şimşek gibi çakan ağrılardan beni kurtarsınlar, servetimin yarısını anamın ak sütü gibi vereyim.” -R. N. Güntekin.

:)) Umarım bunlar sana yardımcı olmuştur , iyi dersler dilerim :)

25 4 25
  • Eodev Kullanıcısı
2016-04-15T13:12:06+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba!!!

Deyim = Bir olaya , düşünceye , fikre anlam katan cümlelere denir. Gerçek anlamdan ayrı bir anlam taşır bu cümleler.  Eş anlamlısı ise tabirdir.

Aklıma gelen deyimler ;

Ana baba duası almış = Annesini ve babasını bu dünyada hiç incitmemiş ,  onları memnun etmiş insanlara denir.

Ana yüreği = Anne sevgisinin çok ağır olduğu , annenin evladına dayanamayacağı , annenin evladına ölecek gibi sevgi duymasına denir.

Ana kuzusu = Annesi tarafından çok şımartılmış , her istediği yapılmış arsız çocuklara denir genellikle. Yani annesi tarafından çok sevilen fakat şımarık olmayan çocuklara da denile biliniyor.

Ana yarısı = Annenin kız kardeşine denir. Teyzenin anne gibi güvenilir olduğuna , onunda bizi çok sevdiğini anlatan bir deyimdir.

Anasını gözü = Annesi gibi olduğuna denilir. Annesi çok şanslı olan ve çocukları da çok şanslıysa bu tabir kullanılır.

Ana kucağı = Kendimizi en güvenli hissettiğimiz , kendimizi en çok orada mutlu hissettiğimiz yerdir. Anamızın kucağı bizim küçüklükten bu yana en sevgi dolu duyduğumuz yerdir.

Yeterlidir  sanırım...

iyi dersler bol şanslar....
19 4 19