Cevaplar

2012-10-11T21:30:23+03:00

ureme erkek cinsel organinin disi ureme organina girmesi ile bosalian sivinin gelismesi ile embriyo olusur

0
2012-10-11T21:30:41+03:00
Embriyo nedir?

Embriyo bir biyoloji terimidir. Çok hücreli diploid ökaryotlarda, yumurtadan meydana gelen dişi yumurtasının erkek spermiyle döllenmesiyle oluşan yedi günlük genç organizmaya embriyo denilmektedir. Embriyo oluşumunda birinci basamak döllenmedir. Döllenme kısaca dişi üreme hücresi (dişi gamet) ile erkek üreme hücresinin (erkek gametin) birleşmesi olayıdır.

Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesiyle oluşan zigot, çift sarmallı DNA moleküllerini içerir Bitkiler, hayvanlar, ve bazı protistlerde zigot mitozla bölünerek çok hücreli canlıyı oluşturur Embriyo terimi, bu gelişimin zigotun bölündüğü zamanla, gelişim basamağının başka basamağa geçmesine kadar olan ilk zamanlarını anlatmak için kullanılır.

Zigot nedir?

Gebeliğin ilk iki haftası süresince gelişmekte olan döllenme ürününe, döllenmiş yumurta (zigot) adı verilir.

Embriyonal dönem nedir?

İnsanlarda, ilk sekiz haftalık gebelik dönemine embriyonal dönem denilir.

Dölüt nedir?

Gebeliğin üçüncü haftası ile beşinci haftası arasında geçen zaman içinde organlar meydana gelir ve bu süre içinde döllenme ürününe embriyo, sekizinci haftadan sonra ise dölüt denir.

Embriyo transferi nedir?

Embrio transferi, laboratuarda döllenen ceninin (embrionun) jinekolojik muayene masasında rahim içine bir kateter yardımı ile aktarılması işlemidir.

Embriyo dondurma nedir?

Elde edilen kaliteli embriyoların fazla olanlarının uygun saklama koşullarında dondurulmasıdır. Bu işlemin en büyük avantajı; canlı normal embriyoların atılmaması ve tekrar yumurtlatma tedavisine gerek kalmadan sonraki bir siklusta çiftin gebelik elde edebilme şansı olmasıdır.

Üreme nedir?

Canlıların kendilerine benzer canlı fertler (yavrular) meydana getirerek neslini devam ettirmesi olayı.

Üreme Çeşitleri

1. Eşeysiz Üreme: Farklı eşey hücrelerine gerek kalmadan canlı vücudundan yeni bir yavru meydana gelirKaynak: http://ureme.nedir.com/#ixzz29167cuMC


Kaynak: http://embriyo.nedir.com/#ixzz29163eI8Q

0