Cevaplar

2012-10-11T21:47:01+03:00

49.Vücudumuzun öğrenme,hafıza ve yönetim merkezi neresidir?
beyin.

0
2012-10-11T21:48:13+03:00

Sindirim sorunları yaşayanların beslenmede dikkat etmeleri gereken önemli noktalar nelerdir? 
Ben, hastalarıma öncelikle yapmaları gereken diyetin mantığını anlatıyorum. Günlük kalori miktarı, protein, antioksidan ve vitamin içeriğini açıklıyorum. Katkı maddelerinden uzak durmalarını, GDO'lu (Genetiği değiştirilmiş) ürünler tüketmemelerini ve işlenmiş gıdaları tercih etmemeleri konusunda onları uyarıyorum. Gaz, kabızlık ya da ishal olarak belirti veren sindirim sorunlarının farklı diyetleri olduğunu açıklıyorum. Hastaya, sevmediği gıdaları vermiyorum. Ben de kalorili gıdaların güzel olduğunu biliyorum ama sindirim sıkıntısı çekenlere "Yasak elmayı ısırmayın" diyorum. 

HAREKETİ UNUTTUK 
Sindirim sorunlarının tedavisinde egzersizin etkisi var mı? 
Sağlıklı bir yaşam için düzenli bir sindirim sistemi gerekir. Hazım sorunu olmaması için sağlıklı bir yaşamda düzenli egzersiz de şart. Bazı özel karın egzersizleri ve sadece yürümek bile bağırsak hareketlerine katkı sağlar. Bu tip faaliyetler midedeki kan akışının artmasına zemin hazırlar. Ama günümüz modern insanı, ne yazık ki hareket fakiri. Her yere araçla gidiyoruz, hatta artık alışverişimizi bile internetten yapıyoruz. Maalesef hareket etmeyi unuttuk.

NEFES EGZERSİZİ SİNDİRİM ŞİKAYETLERİNİ AZALTIYOR 
Hastalarınıza yoga ve meditasyon öneriyor musunuz? 
Meditasyon ve yoga; sağlığınızı destekleyen ve gerçekten rahatlatıcı yöntemler. Sadece şikayetlerinizi azaltmakla kalmaz, günlük yaşamınızda da destekleyici rol oynarlar. Mesela nefes egzersizi, yoga ve benzeri uygulamalar; güne daha zinde ve rahat başlamamıza yardımcı olduğu gibi, sindirim sorunlarının çözümünde de katkı sağlıyor. 

Zihinsel tedavilerden nasıl yararlanıyorsunuz? 
Stres yönetimi, hipnoz ve psikoterapi, irritable bağırsak sendromu ve kolit gibi sindirim sorunlarının tedavisinde etkili oluyor. Stres gerçekten çok önemli! İşinde takıntılı olan bir kişi, çocuklarına evde sürekli bir şey olacak endişesini taşıyan anne, sınav döneminde düzeni alt üst olan öğrenci, işyerinde mutsuz olan baba... Böyle durumlarda, profesyonel yardım almak gerek. Yaşam koçu desteği, psikolojik ve psikiyatrik görüşmeler her koşulda destek sağlar. 


ŞİŞKİNLİK VE GAZA KARŞI LİFLİ GIDALAR YİYİN
Genel olarak hangi besinler sindirim sorunlarına neden olur? 
Kuru bakliyatlar, makarna, kafeinli içecekler, soslu ve mayonezli gıdalar ve lifsiz besinler; sindirim sorunlarını ve mide şişkinliklerini meydana çıkarır. Lifsiz gıdaların tüketimi ve hızlı yemek yeme alışkanlığı da buna sebep olabilir. 

BROKOLİ YA DA ELMA 
Hangi gıdalarda lif var? 
Fasulye, nohut, bezelye, barbunya, mercimek, buğday ve yulaf kepeği, incir, çilek, ayva, elma, kuru erik, kuru kayısı, marul, kereviz, karnabahar, brokoli, ıspanak, havuç, patates ve şalgam; posalı besinlerdir. Lifli besinler, mide ve bağırsak şikayetlerinin azalmasını sağlar. 

BİTKİ DESTEKLERİ DOKTOR KONTROLÜNDE ALINMALI
Bitkiler, irritable bağırsak sendromu şikayeti olan her hastada aynı etkiyi gösteriyor mu?
IBS hastalığında birçok şikayet olabilir; ama işin sırrı hastayı dinleyip ona en uygun tedaviyi belirlemektir. Önerilen her türlü bitki, doktor kontrolünde alınmalı; eşlik eden diyabet, astım, kalp hastalığı ve böbrek hastalığı gibi diğer tüm hastalıklar sorgulanmalıdır. 

VÜCUDUNUZU TANIYIN 
Bitkilerin her hastadaki etkisi farklıysa, hangi bitkinin yaradığını nasıl anlıyorsunuz? 
Hastalarıma her zaman söylediğim bir şey var; tedavi sizsiniz! Deneyin ve not tutun. Kısa sürede nelerin size daha çok dokunduğunu anlarsınız. Vücudunuzu tanıyacaksınız. Mesela; karışık meyve yerine beş gün boyunca hep aynı meyveyi tüketin, salata yerine beş gün tek çeşit salata malzemesi kullanın. Ya da birkaç öğün üst üste aynı yemeği yiyin. Yani her şey yasak değil ve her şekerli gıda hepimizde farklı etki gösterir. Bende süt, sizde ise mandalina fazla gaz ve sulu dışkı yapabilir. O halde, ben niye arada birkaç mandalina yemeyeyim? 

SAKIN YAPMAYIN!
Hareket halindeyken yemek. 
Yerken yürümek. 
Hızlı yemek. 
Şekerli içecekler tüketmek. 
İşlenmiş ve katkılı besinler. 


BESLENME DÜZENİ DEĞİŞTİ
Hastalar, bütünleyici tedavi sonrasında nasıl bir değişim yaşıyor? 
Size bir hastamı örnek vermek istiyorum. Bir iş yeri sahibi, bankasına sık uğramak zorunda ve önemli toplantıları oluyor. Sabah yataktan kalkıyor, aç karnına tuvalete gidip rahatlıyordu. Ancak, arabasına binip işyerine ulaşamadan tekrar tuvalet hissi geliyordu. Bazen gittiği yerlerde bile tuvalete girmek zorunda kalıyordu. Yani aklı hep tuvalette olduğu için işine odaklanamıyordu. Yol üstündeki temiz tuvaleti olan benzinci, lokanta ve kafeleri ezbere biliyordu. Hafta sonları ise evde kendini emniyette hissettiği için sorun yaşamıyordu. Bu hastanın, beslenme düzenini değiştirdik. Tedavisine yardımcı olacak destek ürünleri ve zaman zaman ilaç tedavisi uygulayarak sağlığına kavuşturduk. Artık sürekli tuvalete gitmeyi düşünmüyor. 

MUTLAKA YAPIN! 
DÜZGÜN ÇİĞNEYİN: Yediklerinizin sindirime hazır hale gelmesi dişlerin görevidir. Bu yüzden yemeklerinizi düzgün çiğneyin, dişlerinizin tembelleşmesine izin vermeyin. 

DİNLENİN: Yemeklerden sonra mutlaka istirahata zaman ayırın. Bu dinlenme süresini 'yat, uzan, kumandayı göbeğinin üzerine koy' olarak düşünmeyin. 15 dakikalık bir dinlenme midenizin rahatlamasını sağlamaya yeter. 

SU İÇİN: Hem genel sağlığınız hem de sindirim sisteminiz için bol bol su içmeyi unutmayın. Su içmemek için kendinize bahaneler yaratmayın! 


0