Cevaplar

2012-10-11T22:19:26+03:00

Bir cismin parçacıkları üzerine etki eden yerçekimleri bileşkesinin uygulama noktasına verilen ad. Boşluğa bırakılan her cisim, yerçekiminin etkisi altında kalarak düşer. Yerçekimi, cismin yere düşmesini, dolayısıyla bir ağırlığı olmasını sağlar. Yerçekimi kuvveti, kütlesi (m) olan bir nokta gibi tasarlanan cismin parçacıklarına ayrı ayrı etki yapar. Bir cismin ağırlık merkezi, o cismin meydana gelmesini sağlayan noktalar sisteminin, o noktada toplanmış ve yerçekimi kuvveti o noktaya etki ediyormuş gibi olan halidir. Bir cismin ağırlık merkezinin de. neyle elde edilmesi, onun şekline göre değişir.

Ağırlık merkezi bilinince, ya da kendine has prensiplerle bulununca, cisimlerin denge hallerini ve yapılan çeşitli yapıtların devrilmeden durabilmelerini sağlamak mümkün olur.

ğırlık Merkezinin Çizim Yoluyla Bulunması [değiştir] İki dikdörn oluşan bir cismin ağırlık merkezi.

üzertgendeindaktır. Ancak tam yeri bellie olacu cismin ağırlık merkezi CD doğrusu üzerinde olacaktır.

Şekil 4'te görül# Cisim şekil 2'de görüldüğü biçimde CD doğrular iki dikdörtgene ayrılır ve oluşan iki yeni dikdörgenen biçimde, AB ve kesiştirilir, kesişme noktası olan Onoktası cismin ağırlık merkezidir.


0
2012-10-11T23:02:57+03:00

Bir cismin parçacıkları üzerine etki eden yerçekimleri bileşkesinin uygulama noktasına verilen ad.http://www.maxicep.com/ilkogretim-ve-liseler/agirlik-merkezi-109855.htmlbu yardımcı olacaktırrr

0