Cevaplar

2012-10-11T22:25:41+03:00

Okuma günlük hayatımızın, çalışmamızın, eğlencemizin en başta gelen işlerinden biridir. Bir doktor, bir öğrenci, bir hukukçu, bir iş adamı, bir yazar düşünelim. Nasıl ki öğrenci derslerini okuyup çalışmadan başarı kazanamazsa, bir doktor da yeni yayınları okumadan mesleğinde ilerleyemez. Hukukçu, iş adamı hiç olmazsa kendi mesleğiyle ilgili haberleri okumak zorundadır. Bir yazarın ise en büyük silahı, okumaktır. Çünkü okumadan yazılmaz. Çok çeşitli konuları bilmeden bu konularda ileri sürülen çeşitli fikirleri öğrenmeden başka yazarların eserlerini okumadan ne araştırma yazısı, ne roman, ne de hikaye, şiir yazılabilir.

Okul hayatında öğrencinin en büyük aracı en yakın dostu okumadır. Öğrenilecek şeylerin esası okumaya dayanır. Yalnız ders kitaplarını değil. Daha başka faydalı kitapları okumanın da öğrenimde büyük payı vardır.

Özellikle son dönemde kitap fiyatlarının aşağılara inmesi internetin yayılması ile birlikte okumaya ayırdığımız zaman ister istemez çoğalmaktadır. Okuma en basit anlamı ile insanın ufkunu genişletmektedir. Bir roman bizi yazarın hayal aleminde gezmemize bir araştırma ve ya bilgi kitabı ise o yazarın belki de yıllarını vererek oluşturduğu bilgi dağarcığına hemen ve zahmetsizce ulaşmamızı sağlar.

Bilgi çağında yaşadığımız bu dönemde eğer ki toplum olarak ilerleek istiyorsak öncelikle teknolojik ve bilimsel gelişmelerden geri kalmamamız gerekiyor. Bunun içinde araştırma ve çalışma gereklidir. Bunları yapabilmek içinde ister istemez okuma yapmak zorundayız.

Ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede artık zaman darlığından ve büyük bilgi yığınları sebebi ile hızlı okuma kursları düzenlenmektedir. Hızlı okuma kursları ile bir romanın olmasa bile bir araştırma raporunun ve ya internet üzerinde bulduumuz bir makaleyi hızlı bir şekilde anlayarak okumamız amaçlanmaktadır. Bu tarz çalışmaların yapılmasının tek bir sebebi vardır o da okuma olmadan insanoğlunun asla ilerleyememesidir.

Antik çağlarda dahi büyük kitaplıkları ve kütüphaneleri olmayan milletlerden günümüze ulaşan hemen hemen hiçbir şey kalmamıştır. İlerleme ve yaladığımız döneme damga vurmak istiyorsak okuma alışkanlığını hayatımızın normal alışkanlıklarından biri haline getirmeliyiz.

1 4 1
2012-10-11T22:40:21+03:00

Okumak Hayattır,

Küçük bir barınaktır,

Uzun bir yoldur,

Mevsimdir,

Armağandır,

Kalbimizin Kaynağıdır.

 

TEŞEKKÜRLER

YARDIMCI OLDUYSAM NE MUTLU BANA! :)

0