Cevaplar

2012-10-11T22:44:43+03:00

Dünyanın en yüksek yapıları belirlenirken genellikle doğrudan tanım yapmak mümkünse de, dünyanın en yüksek binasını ya da kulesini belirlemek o kadar kolay olmamaktadır. Bunun nedenleri ya bina ve kule dendiği zaman tam olarak ne kastedildiğinin ya da bunların ölçümlerinin nasıl yapıldığının tartışmalı olmasıdır. Ulusal ve yerel prestij sorunları farklı insanların farklı cevapları kabul etmesine neden olmaktadır. Yani nesnel bir yaklaşım belirlemek oldukça zordur.

Varşova Radyo Kulesi

Kesin yükseklik söz konusu olduğunda en yüksek yapılar genellikle sayıları yüzleri bulan ve yaklaşık 600 metre uzunluğunda olan radyo kuleleridir. Buna rağmen halen bazı soru işaretleri bulunmaktadır:

listeye hala yapım aşamasında bulunan yapılar dahil edilmeli midir? suda yükselen binaların suyun altında kalan kısımları yüksekliklerine dahil edilebilir mi? gibi...

Kuleler söz konusu olduğunda şöyle bir tartışma da ortaya çıkar:

çelik kablo /gergi teli destekli kuleler sayılabilir mi?

Binalar için şu tartışmalar söz konusudur:

iletişim kulelerindeki gözlem odaları yaşanılabilir sayılmalarını sağlar mı? sadece yaşanılabilir kısımların yüksekliği mi sayılmalıdır? çatılardaki antenler binaların yükseklik ölçümlerine dahil edilebilirler mi? (bu özellikle bazı binalardaki helezon kulelerin yerine göre anten, yerine göremimari bir detay olarak varsayıldığı durumlarda ön plana çıkar)
0
2012-10-11T22:44:51+03:00

Burj Dubai kulesidirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

0