Cevaplar

2012-10-12T16:32:34+03:00
RSS

SEARCH

    undefined

undefined

SAĞLIĞA ETKİ EDEN ETMENLER VE SAĞLIĞIN ÖLÇÜLEBİLİRLİĞİ

Posted by İSMAİL CAN in LİSE 1 SAĞLIK BİLGİSİ I. ÜNİTE

2. SAĞLIĞA ETKİ EDEN ETMENLER VE SAĞLIĞIN ÖLÇÜLEBİLİRLİĞİ
a. Sağlık ölçülebilir bir kavramdır
Sağlıkla ilgili sorunları çözebilmek, bu konu ile ilgili planları yapabilmek ve sağlık hizmetlerini değerlendirebilmek için konu ile ilgili objektif ve sayısal değerlere gerek vardır. Bu değerlere sağlık ölçütleri denir.
Sağlık ölçütlerinin belirlenmesi düzenli sağlık kayıtlarının tutulmasına bağlıdır. Sağlık ölçütlerinin bir bölümü ölüm olaylarını, yaşa, cinsiyete, sebebe göre belirler. Bir bölümü ise hastalıkların görülme hızlarını belirlemede kullanılır. Ayrıca doğurganlık hızı, tedavi hizmetleri, çevre sağlığı yönetimi, sağlıklı insan gücü gibi konularda da çeşitli ölçütler kullanılır. Tüm bu ölçütler, çeşitli ülkelerin sağlık düzeylerinin karşılaştırılmasına imkân sağlar. Ayrıca sağlık hizmetlerinin değerlendirilmesine, toplumların sosyal ve ekonomik düzeylerinin belirlenmesine de yardımcı olur.

1 1 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-12T16:34:12+03:00
Sağlık Nedir ? Sağlığın Tanımı

 

Sağlık , Mutlu bir hayatın en önemli şartlarındandır. sağlık olmadan , ne başarı ne zenginlik ne de güç hiçbir işe yaramaz. sağlık , tüm insanlar için en önemli zenginlik olarka kabul edilmiştir. sağlık kavramı , toplumlara göre değişim göstermektedir. birçok toplumda bir hastalık yada şikayetin olmaması sağlıklı olmak olarak görülür. bazende bir toplumda çok sık görülen bazı hastalıklar olağan kabul edilir. ve biir sağlık sorunu olarka algılanmaz. sağlıklarla ilgili  çözümlere ait yöntemlerin bulunabilmesi için evrensel tanımlara gerke vardır. bu amaçla DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ  sağlığı şöyle tanımlamıştır. Sağlık , sadece hasta veya sakat olmamak değil ,  ruhen , bedenen ve sosyal yönlerden tam bir iyilik halidir tüm dünya ülkelerinde bu kavram kabul edilir..  Bu tanımda geçen bazı kavramları açıklamak gerekirse , Hastalık ; organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkması sonucu fizyolojik görevleri yerine getirememe yada ruh sağlığının bozulması, Sakatlık ; vücudun duyu organları yada uzuvlarından birinde kaza veya hastalık sonucu meydana gelen fonksiyon kaybıdır.hasta veya sakt olmama hali bedensel iyilik hali olarka adlandırılır.  ruhen sağlıklı bir kişi  kendisi ve çevresi ile dengeli ve uyumlu olmalı güçlüklerle mucadele edebilmeli üzüntü ve sıkıntılarını giderebilmelidir. işte bu yüzden herşeyin başı sağlıktır sağlık sadece hastalık değilmiş demekki
   
1 1 1