Cevaplar

2012-09-18T08:27:33+03:00

örnekler üzerinden gidersek

namaz : Namaz kılan toplumlar birbirlerinden haberdar olur, herhangi bir sıkıntısı mı hastalığı mı var çabuk anlaşılır. Özellikle kapı karşısındaki komşusundan haberdar olunmadığı günümüzde düşünün gerisini.

zekat : İhtiyaç sahibine verildiği takdirde fakir fukara rahat eder, zengin ile fakir arasındaki makas daralır, hırsızlık yolsuzluk olayları azalır, insanları birbirine yaklaştırır, alanlar verenlere verenler alanlara sevgi besler. Özellikle verenler çağımızın hastalığı olan stresten uzaklaşır ve kendilerini de başkalarını da mutlu etmiş olurlar.

kurban: yine ihtiyaç sahiplerine dağıtılan etler ile yılboyunca hiç et yememiş aileler bu vesile ile et yemiş olurlar, gerekli proteini az da olsa tadmış olurlar. Bu olay da insanları birbirine yaklaştırır, kaynaştırır.

oruç : Oruç tutanlar fakirlerin hallerini daha iyi anlayacağı için bu ibadet ile, daha çok yardım ve sadaka vererek onlara yardım etmeye çalışırlar.

Ayrıca ibadet eden insanlarda Allah korkusu olacağından başkalarına zarar vermekten kaçınır, peygamber efendimizin (SAV) sünnetlerini de yerine getirdiği vakit herşey daha güzel olur. Bir hadisi var ki efendimizin : Komşusu aç yatan bizden değildir.

Yani birbirinden habersiz vurdumduymaz bir toplum değil birbirinden haberdar, ilgili bir toplum olmaya yöneltir ibadetler bizi, ama hakkı ile yapılan ibadetler gösteriş için yapılan ibadetler değil tabii ki burada bahsedilen.

0
2012-09-18T09:35:10+03:00

İbadetlerin, sosyal bütünleşme, dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma alanlarında çok önemli görevleri bulunmaktadır. İbadetler nedeniyle bir araya gelen insanlar ortak tecrübeleri paylaşan cemaati (sosyal bir topluluğu) oluştururlar.İbadetler, insanın iç dünyasına huzur verirken, insanlar arası ilişkileri de düzene koyar. Müslümanlar arasında birlik ve beraberliği sağlayan en önemli etkenlerin başında ibadetler gelir. (: 

0