Cevaplar

2014-03-17T18:38:24+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Kolonya bir çeşit alkol çözeltisidir. Kolonya ilk kez İtalyan Giovanni Maria Farina tarafından 1907 yılında üretilmiştir. Geleneksel bir kolonya aşağıdaki maddelerden oluşmaktadır;

- Etil alkol (Kimyasal formülü C2H5OH)
- Damıtılmış su (Saf su)
- Çeşitli esanslar (Limon kolonyası yapmak için limon suyu veya limon esansı, tütün kolonyası için tütün esansı, gül kolonyası için gül esansı vb.)

Bazen kolonyalar üzerinde 70,80,90 gibi dereceler görürüz. Bu kolonya içerisindeki alkol miktarının bir göstergesidir.

Kolonya nasıl yapılır?

Gerekli malzemeler

- Etil alkol (50 mL)
- Damıtılmış su (10 mL)
- Esans (5 veya 10 mL) (Eğer limon kolanyası yapmak istiyorsak limon esansı)- Cam beher (mililitrelik)
- Cam fanus
- Kolonya için bir kap

Yapılışı

İlk olarak cam fanusa beher ile ölçtüğümüz 50 mL etil alkolü ekleyelim. Daha sonra 10 ml lik suyuda içerisine ekleyerek hafifçe cam fanusu çalkalayalım. En son 5 veya 10 mL olarak belirlediğimiz esansında karışıma ilave edelim. Göreceksiniz ki karışım sarı bir renk alacaktır. (Karışımın sarı bir renk almasının sebebi limon kolonyası yapmamızdır. Eğer tütün kolonyası yapsaydık biraz daha kahverengi ve gül kolonyası yapsaydık pembe bir renk alacaktı.) Şimdi fanus içerisinde bulunan karışımı çalkayalarak kolonyamızı elde edelim. Şimdi kolonya için ayırmış olduğumuz kaba elde ettiğimiz kolonyayı boşaltalım. Artık kolonyamız hazır.

UYARI: Kolonya yapılırken etil alkol kullanmamızın sebebi uygun olmasıdır. Kesinlikle metil alkol kullanmayınız. Metil alkol geri dönüiümü olmayan sonuçlar doğrurur. Bu yüzden kolonya satın aldığınız metil alkol kullanılmış kolonyalarıda satın almayınız.
64 4 64