Cevaplar

2012-10-13T16:35:47+03:00

TEKİRDAĞLI Hüseyin Alkaya... Bir döneme damgasını vuran isimlerdendi. 1908’de Bulgaristan Kırcaali’de başlayan hayatı Edirne Kırkpınar’da başarılarla taçlandı. Cumhuriyet’in ilk yıllarına adını yazdıran önemli pehlivanlardan biri olan Hüseyin Pehlivan sadece yağlı güreşte değil serbest güreşte de altın kemer sahibiydi.. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde dokuz yıl üst üste başpehlivan oldu. Aynı zamanda 1936-37-38 yıllarında Eminönü Halkevi tarafından düzenlenen Türkiye Serbest Güreş Şampiyonası’nda altın kemer aldı. Atatürk’ün de sevdiği bir güreşçiydi. Güreş meraklılarının iyi tanıdığı, Cumhuriyet tarihinin efsanevi ismi Hüseyin Pehlivan’ın hayatı şimdi de belgesele konu oldu.

24’ün haber kameramanı Mehmet Canbulat, Tekirdağ meydanındaki heykeliyle hemşerilerini selamlayan bu pehlivanın izini sürdü. Canbulat, Kaybeden Gazoz İçer adlı belgeselde pehlivanın başarılarla dolu hayat hikayesini anlattı. Belgeselde başta yazar Mehmet Serez olmak üzere Hüseyin Pehlivan’ı tanıyan birçok isimle röportajlar yer alıyor, onun hayatına ışık tutuyorlar. Alkaya’nın çocukluk yıllarından 1982’deki vefatına kadarki sürece yer veren belgesel, birçok ilginç gerçeği de günışığına çıkarıyor.

KİMLERİ TUŞ ETMEMİŞ Kİ...

Canbulat, belgeseli hazırlamak için çıktığı bu yolda Hüseyin Pelhivan’ın dünyaca ünlü birçok güreşçiyi dize getirdiğini söylüyor: “Bu isimler, başta Yunan asıllı ABD’li dünya serbest güreş şampiyonu Jim Londos olmak üzere Asya güreş şampiyonu Hintli güreşçi Fazal Muhammed, İsveçli güreşçi Negin ve Bulgar güreş şampiyonu Bankof. Hüseyin Pehlivan, yurtdışında ummadığı tekliflerle de karşılaşmış. Örneğin Alkaya’ya Fransa ve İngiltere’deki müsabakalarda yenilmesi karşılığında para teklif edilmiş. Hüseyin Pehlivan arkasında Türk milletini gördüğünü söyleyerek rüşvet tekliflerini reddedip ülkesine geri dönmüş.”

Belgeselde dikkat çekilen bir başka nokta ise müsabakayı kazanana takılan altın kemerin altın olmadığı! ‘Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ ismini taşıyan bu altın kemer, yedi yıl üst üste başpehlivan olan güreşçiye veriliyordu. Canbulat, çalışmasında altın kemerin bir zamanlar tenekeden yapıldığı gerçeğine de değiniyor. Belgeselde Hüseyin Pehlivan’ın dönemin gazetelerine Trakya’ya özgü şiveyle yaptığı “Bize de hepten teneke kemer vermişler ama napalım onuru var, biz de bunu onuruyla taşımaya çalışıyoruz” açıklaması yer alıyor.

Gazozu hiç sevmezdi

BELGESELİN adı Kaybeden Gazoz İçer, aslında Hüseyin Pehlivan’ın meydan okuma cümlesi. Gazozu hiç sevmeyen pehlivan, yurt içi ve yurtdışında kendisine güreş tabiriyle ‘cıvgar’ yani ‘anlaşma’ teklif edenlere “Onu bunu anlamam arkadaş! Kaybeden gazoz içer” yanıtını verirmiş.

Mehmet Canbulat, pehlivanın hayatını anlatırken onun akrabalarına da ulaştı. Belgeselde Hüseyin Pehlivan’ın gelini Neriman Alkaya ile torunu Sinan Alkaya da yer alıyor. Çekim süresince her türlü desteği sağlayan Neriman Alkaya, belgeselin montajının bittiği gün ne yazık ki hayata veda etti.

9 2 9
En İyi Cevap!
2012-10-13T16:35:51+03:00

HÜSEYİN PEHLİVAN- 
Hüseyin Pehlivan, 1908 yılında Kırcaali'nin Alkaya köyünde doğdu. 14 yaşında güreşe başlamasından sonra 1927 yılında ailesiyle Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç ederek Tekirdağ'a yerleşmişti. Burada Tekirdağlı unvanıyla ün buldu. 1934-1942 yılları arasında 9 yıl üst üste olmak üzere toplam 13 yıl Kırkpınar başpehlivanı oldu. 

Koca Yusuf'un çırağı olan Hüseyin Pehlivan, 10 Şubat 1982'de vefat etti.

 

TEKİRDAĞLI HÜSEYİN PEHLİVAN KİMDİR?- 
 

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı 13 yıl kazanan Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan, 1908 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali kentine bağlı Alkaya köyünde doğdu. 14 yaşında güreşe başlayan Hüseyin Pehlivan, 1927 yılında ailesiyle Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç ederek Tekirdağ'a yerleşmiştir. Koca Yusuf'un çırağı olan Hüseyin Pehlivan, 10 Şubat 1982 yılında vefat etti.

 

TEKİRDAĞLI HÜSEYİN PEHLİVAN

25 1 25