Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-07-19T22:51:28+03:00


Önyargı aslında sanıldığı kadar parçalanmayı gerektirecek bir olgu değildir.Zaten çoğu zaman buna imkanda verilmemiştir.İnsan doğası gereği sevgiye ve güzelliğe meyilli olduğu için olumsuzluklara doğuştan ket vuran, onlara kalkan olan bir yapısı vardır.Derinlere en derinlere indiğimizde aslında her önyargı için yanlıştır diyebilir miyiz ?

Hiç mi haklı çıkmadık ? Hiç mi evet ben şüpheleniyordum ama emin değildim cümlesini kurmadık ? 

Yanlış olduğu kadar en az doğruyu da kapsama ihtimali yüksek bir oluştur önyargı bana göre.
Falanca iyidir- hoştur güzeldir… diye ispatsız bir düşünce silsilesiyle çıkılan, en basitinden bir arkadaşlık ilişkisinde ilerleyen zamanın ve meydana gelen olayların şahitliğinde önyargının doğru ya da yanlışlığını test etme imkanını buluruz .

Evet, Olaylar ve zaman bizi şahitliğinin yanında sürükleyici etkisiyle öyle bir noktaya getirir ki artık önyargının bizi başta bıraktığı yerde değilizdir.Bizde zaman, olaylar ve muhatap ile birlikte ilerlemişizdir.

Burada önemli olan artık önyargının kendisi değil ondan birincil derecede etkilenen olarak geldiğimiz yerin bize yansıttığı, yaşattığı olgulardır.

Bu yer eğer, yola çıkarken gelmek istediğimiz yer ise ne âlâ…Altıncı hissi kuvvetli, hatta kâhin gücüne sahip kişiler olduğumuz bile söylenebilir.

Yâ değilse …? Ne zamanı geri çevirecek kadar güçlüyüzdür, ne de kişiliğimizi öz benliğimizi hatır için değiştirecek kadar insanlığımızdan vazgeçmiş.

Peki ne yapmalı ? “ Her şey için çok geç “ dediğimiz saatin gongu çaldığında … kulaklarımızı mı tıkamalı ? Gözlerimizi mi kapamalı ? Yalandan kurduğumuz dünyaya gönüllü olarak kendimizi ömür boyu müebbette mi yollamalı ? 

Çözümlemenin ve anlamanın çok sayıdaki olası perspektiflerinden, hangisinden yola çıkmalı ? 
Kendi içine dönüp yine, yine kendinle amansız bir yargılamanın içine düştüğün o an da işte en başta yapmadığın belki de yapamadığın yargılamanın en uzun celsesi başlar…zamanlar ve mekânlar ötesi o yerde…

Hakim vurur tokmağa kendisinin temsil ettiği varoluşsal gerçeğe yapılan saygısızlığa büyük bir isyan ve hırsla ! 

—“Sanık kalk ayağa “

Akıl disiplini kurallarını ihlâlden suçun sabit görülmekte.Doğru ile yanlış tartısına koymadan hebalığına ucuza sattığın ömrün senden şikayetçi .Var mı savunman ? 

— Var Sayın Hakim Beyim, 
— Aklın sesine tıkanır bazen kulaklar siz bilir misiniz duymamak ne demek ? Sağır oldunuz mu hiç ? Sağırlaştırılmak belki de ! 
— Bir ayna vardır bakarsınız kendinizi görürsünüz.Sizin gibi gülüyordur güldüğünüz şeylere, siz ağlayınca ağlıyordur hani sonra yaklaştığınızda dayanıyordur bile omzunuza an’ ı anlamlandırıyordur sizinle…
— Gözler hem sonra duyulandan ya da duyulmak istenilmeyenden daha hızlı giderler hedefe. Daha öndedirler her zaman. Daha etkilidirler hem ayaklara…
— Gördüm. Kavrayamazdım aynanın ardındaki sırrı. Geçemezdim.Bilemezdi insan yanım , iyimserliğe bu kadar açıkken kötünün ürkütücü gerçek varlığına ilişkin sırrının aynanın arka plan üzerinde irdelenmesi gerektiğini…
— Görünenin ardında görünmeyen ne kadar irdelenebilir hem sonra gösterilmedikten sonra hem de ilk aşamada… Hem bir tek ben miyim suçlu ?Aynanında sanık koltuğunda şu an burada yanımda olması gerekmez mi?
— Gösterilmeyeni yargılamamaksa yargılanma sebebim, önyargı göstergesinde ve derecesinde olmalı verdiğiniz infazen karar
— Önyargı yanlışlığı kesinleşmiş yargı değildir Hakim Bey , sonucuda doğruluğu kesin olmayacaktır bu böyle biline…! 
— HAKİM…….KARAR 
— … 

6 3 6