Cevaplar

2012-10-13T20:33:50+03:00
GÜNLÜK HAYATTA İLETİŞİMİN ÖNEMİ VE DİNLEMEYİ BİLMEK

 

 

               Öncelikle , yazılarımı uzun süredir paylaşamadığım için özür dileyerek başlamak istiyorum. Çünkü sitemiz dördüncü ayını dolduruyoken, üzerinde çalışmak bizim hoş bir vaktimizi alıyor. Bu sebeple eksiklerimizi biliyor,bunun giderilmesi sürecinde elimizden gelenin fazlasını yaptığımıza  tüm ekibimiz adına inanıyorum.

 

             Konumuza gelecek olursakta, bu yazıyı yazmamın en önemli sebeplerimden birisi kıymetli hocamız Prof. Dr. Orhan Gökçe den kendimce edindiğim ve derslerinde öğrendiğim az da olsa iletişim hakkındaki bilgilerimi, haddime olmasada sizinle  paylaşmak.

 

             Günlük hayatımızda hepimiz birçok kişiyle konuşur, bilgi alışverişinde bulunur ve iletişime geçeriz.Yada iletişimde olduğumuzu sanarız. Bunun sebebi ise algının göreceli bir kavram olduğu yani herkes tarafından farklı anlaşıldığı içindir. Bu bağlamda herkes birbirini anlaysaydı, Dünya hayat kargaşası içerisinde olmaz, herşey güllük gülistanlık olur, cinayetler yaşanmazdı. Hatta felsefeciler düşünmez, birşeyleri kanıtlamaya ; anlatmaya çalışmazdı.

 

            Bazen iki insan farkında olmadan  iletişim kurabilir hatta aralarında bir konuşma geçmesine de gerek yoktur.Örneğin, önceleri sevdiğiniz daha sonra kavgalı olduğunuz birisi, kaldırımda yürürken karşınızdan geldiğini varsayalım. O kişi size doğru geliyor ve hiçbirşey söylemeden geçip gidiyorsunuz. Şimdi sizce bir iletişim gerçekleşti mi ? Evet gerçekleşti , hatta iletişim gerçekleşip sona erdi. Karşınızdaki kişiye hiçbirşey söylemediniz fakat onunla duygularınızla iletişim kurdunuz. İletişimin bu denli önemli olmasınının sebebini buradan anlıyoruz.

 

           İletişimin en önemli araçlarından birisi de kuşku yoktur ki bu da ‘dil’ dir. İnsanlar dil ile birbirleri arasındaki sorunlarını giderir, anlaşır veya anlaşamazlar.Dil o kadar önemlidir ki bir insanla sadece iki dakika konuşup onun Dünya görüşünü, kişiliğini ve yapmak istedikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Gireceğimiz kurumların mülakat kısmı da bize bunu  en iyi şekilde açıklıyor olsa gerek.

 

          Dilin ve iletişimin öneminden bu kadar bahsetmişken, bize öğretilen önemli bir değerde karşımızdakini dinlemek. Bir kişi ile konuşurken mutlaka onu dinlemeliyiz çünkü dinlemek,en büyük bilgedir. Bazen bildiğimizi sandığımız şeyler bizim belkide en büyük cehaletimizdir. Hepimiz bir konuda ısrarcı olabiliriz, bildiğimiz birşey için sonuna kadar diretebiliriz. Ama belkide doğru sandığımız şeyler bizi yanıltıyor olabilir. Bu gerçeği unutmadan dinlemeliyiz .Bilmiyorsakta dürüstçe bilmediğimizi karşımızdakine iletmeliyiz.İletişimin en büyük anahtarlarından birisidir belkide dinlemek…

 

Serdar Tuncer bu konuda ne de güzel söylemiş….

 

Sözsüz konuşabilmek güzel şey olsa gerektir.
Susmak ve anlamak susarak anlatmak güzel şey.
Kelimeler elbette konuşabilmemiz için var.

0