Cevaplar

2016-11-21T23:11:20+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.

Yağlar başlıca üç çeşitten oluşmaktadır; doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış. 

Doymamış yağlar, vücudun gereksinim duyduğu zorunlu yağ asitlerinin en iyi kaynaklarıdır. Oda sıcaklığında sıvı halde ve genelde bitkilerde bulunmaktadırlar.

Doymuş yağ asitleri, yapılarında belirli miktar hidrojen atomu barındırmaktadırlar. Yani ,H ile doyurulmuşlardır. Bu çeşit yağ asitleri kandaki kolesterol miktarını arttırır ve kalp hastalıklarında önemli bir risk faktörüdür. Hayvansal yağlar başlıca kaynağıdır. Oda sıcaklığında katı halde bulunurlar.

Yağlar, vücudun ihtiyacından fazla alındığında daha sonra kullanılmak üzere vücutta yağ depoları şeklinde birikmeye başlar ve ileride hayati açıdan risk oluştururlar.

Doymuş yağ asitler sağlık açısından kötü, doymamış yağ asitleri ise iyi yağ asitleridir. Soya ve kabuklu yemişler gibi bitki bazlı ürünler genellikle doymamış, tereyağ, et, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar ise sağlık açısından kötü doymuş yağ asitleri içermektedir.

2 5 2