Atatürk'ün Sözlerini Açıklayalım

"Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. .................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. "Efendiler, tarih, milletlerin yükselme ve gerileme sebeplerini ararken birçok siyasi, askeri, sosyal sebepler bulmakta ve saymaktadır. ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ "Tarih, hayal mahsulü olamaz. Tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çalışmalıyız."

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


(lütfen kısa cevaplar yazın!!)

1

Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-10-13T20:49:34+03:00

Tarih; hayal mahsulü olamaz. Tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çalışmalıyız. Eğer bunları bulamazsak meçhuliyeti ve bu noktadan cehlimizi itiraf etmekten çekinmeyelim." (10 Kasım 1935, Ulus.)

Tarih, yaşanan gerçeklerin, olayların kronolojik anlatımıdır. Olmuş, gerçekleşmiş, günüyle,yaşananlarıyla bilinen gerçeklerden kayda değer olanlar Tarih için saklanır ve gerektiğinde herkesin tarihini bilmesi ve yararlanması için kitap, yazı, belge haline getirilir.
Bu belgelerde hayal ürünü hiçbir şey bulunamaz. Hayallerle tarih yazılamaz, tarihte herşey doğru ve yaşanmış olmalıdır.

Çünkü tarih geçmişte yaşanmış ve olmuştur bu yüzden bir roman veya film değildir.

2 3 2