atatürk'ün sözlerini açıklayalım

1) tarih yazmak , tarih yapmak kadar mühimdir .yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.

2) efendiler tarih milletlerin yükselme ve gerileme sebeplerini ararken birçok siyasi askeri sosyal sebepler bulmakta ve saymaktadır.

3) tarih hayal mahsulü olamaz .tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çalışmalıyız.

lütfen bana yardımcı olun çok önemli öğretmen disipline göndericek ve hiç disipline gitmek istemiyorum boş bırakanları dalga geçenleri şikayet edeceğimm ....

1

Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-10-13T21:25:43+03:00
“Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” (1931)

Tarih yazılırken, belgelenilirken gerçeklere mutlaka sadık kalınmalıdır. Aksi taktirde tarih yazmanın bir anlamı kalmaz ve okuyanı doğrulara yönlendirme, geçmişten ders alarak o hatalara düşmeme ya da o başarıların sırrını anlama amacına hizmet edemez.

Efendiler, tarih, milletlerin yükselme ve gerileme sebeplerini ararken birçok siyasi, askeri, sosyal sebepler bulmakta ve saymaktır.


Tarihte pek çok devlet kurulmuş, gelişme, yükselme, duraklama, yükselme ve gerileme gibi dönemlerden geçmiştir. Ülkelerin geçmişini incelerken bu devirleri, nedenlerini, sonuçlarını araştırmak, milletlerin askeri, siyasi ve sosyal alandaki nedenleri doğru değerlendirip geleceğe ışık tutmalarını sağladığı için önemlidir.Tarih; hayal mahsulü olamaz. Tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çalışmalıyız. Eğer bunları bulamazsak meçhuliyeti ve bu noktadan cehlimizi itiraf etmekten çekinmeyelim. (10 Kasım 1935, Ulus.) 


Tarih, yaşanan gerçeklerin, olayların kronolojik anlatımıdır. Olmuş, gerçekleşmiş, günüyle,yaşananlarıyla bilinen gerçeklerden kayda değer olanlar Tarih için saklanır ve gerektiğinde herkesin tarihini bilmesi ve yararlanması için kitap, yazı, belge haline getirilir.
Bu belgelerde hayal ürünü hiçbir şey bulunamaz. Hayallerle tarih yazılamaz, tarihte herşey doğru ve yaşanmış olmalıdır.

2 5 2