Cevaplar

2012-10-14T10:18:18+03:00

Böbrek yetmezliği ülkemizdeki en önemli sağlık sorunlarından birisi. Türk Nefroloji Derneği�nin yayınlarına göre şu anda kronik böbrek yetmezliği olan hastaların sayısı 19 bini aşıyor. 

İnsan böbreğinin çeşitli görevleri var �Bunların başında kişinin su ve elektrolit dengesini sağlamak. Yani, günlük aldığımız su, suyla beraber aldığımız çeşitli mineraller, tuzlar, vücutta sabit miktarda kalmasını temin etmek, bunun sonucunda fazla biriken atık maddeleri idrar vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırmak. Onun dışında yine günlük insanın metabolik aktivitesi sonucu oluşan bir takım toksit zararlı maddeler var. Örneğin üre gibi... Bunları da yine idrar vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırmak böbreğin vazifeleri. Bunun dışında böbrek bir takım hormonlar salgılayabiliyor. Biri, kan yapımında rol oynayan hormonu üretmek. Bir diğer hormonu da böbreğin, tansiyon dengesini ayarlayan, renin adını verdiğimiz hormonu üretmek gibi.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-14T10:26:34+03:00

Akut böbrek yetmezliği kronik böbrek yetmezliği ile beraber de meydana gelebilir. Buna kronik üzerine akut böbrek yetmezliği (KüABY) denir. Bunun akut kısmı ters inebilir ve tedavinin amacı hastanın böbrek işlevini olağan düzeyine geri getirmektir. Böbrek işlevi serumkreatinin düzeyi ile ölçülür. Eğer hasta bir doktor tarafından izlenmişse ve geçmiş kan sonuçları yoksa KüABY, KBY ve ABY'nin birbirlerinden ayıredilmeleri mümkün olmayabilir.

Modern tıbbın gelişmesinden evvel böbrek yetmezliğine üremik zehirlenme, kana idrar karışması için ise üremi terimi kullanılırdı. Yaklaşık 1847'den itibaren bu terim düşük idrar üretimi için kullanılmaya başlanmış, bugünse oligüri olarak kullanılmaktadır.

Böbrek hastalarında nefes kokusuna rastlanabilmektedir. Çünkü böbrek hastalığı ağız kuruluğuna, ağız kuruluğu da nefes kokusuna neden olduğu düşünülmektedir.[1]

0