Cevaplar

2016-04-12T20:52:49+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba

ilk olarak Penisilin "Alexander Fleming" 1928 yılında bulmuştur.


Nasıl bulundu ?

=> Fleming kendi Laboratuvarında bir deney üzerinde çalışırken açık olan pencereden karşı bardan bir miktar küf gelir ve mikroskobun üstüne konar. Tam o sırada Fleming zararlı olan stafilokokları adlı bakteriyi inceliyordu. Başka bir bilim adamı veya dikkatsiz bir bilim adamı deneyine bir şey olmasın diye hemen bu küfu deneyinin üzerinden uzaklastirirdi. Ama Fleming bunu yapmadı o küfün ne sonuç vereceğini merak etti. Sonuç baya hayret verici olmuştu : Penicilim notatum" isimli yeşil küfün bulunduğu bölümdeki bakterilerin öldüğünü fark etmişti. Bundan sonra Fleming bu küfün yaptığı diğer deneyler sonucu başka bakteriler hatta tüm bakteriler üzerinde de etkili olduğunu gördü . Bunu canlılar üzerinde de denedi tavşan vs. Onların üzerinde bir yan etkisi olmadığıni gördü. Tek sorun Fleming ' ın için şu olmuştu. Bu bulduğu şeyin bir türlü ne olduğunu keşfedemedi.
Son olarak 1939 yılında, "Oxford'dan Howard Florey " ve "Ernst Chain " bu maddenin ne olduğunu buldular ve buna "PENCİLİN " adını vermişlerdir.Iyi çalışmalar.2 4 2