Atatürk'ün Sözlerini Açıklayalım "Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. .................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. "Efendiler, tarih, milletlerin yükselme ve gerileme sebeplerini ararken birçok siyasi, askeri, sosyal sebepler bulmakta ve saymaktadır. ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ "Tarih, hayal mahsulü olamaz. Tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çalışmalıyız." ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ (lütfen kısa cevaplar yazın!!)

2

Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-10-14T12:37:20+03:00

1.sini buldum.

 

“Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” (1931)

Tarih yazılırken, belgelenilirken gerçeklere mutlaka sadık kalınmalıdır. Aksi taktirde tarih yazmanın bir anlamı kalmaz ve okuyanı doğrulara yönlendirme, geçmişten ders alarak o hatalara düşmeme ya da o başarıların sırrını anlama amacına hizmet edemez.

1 5 1
2012-10-14T12:39:43+03:00

3. sü
tarihsel bilgiler kesinlikle hayal ürünü değildir.tarih tarama,tasnif,tahlil,tenkit aşamalarını takiben yazılır. 

1 5 1