Arkadaşlar lütfen uzun diye geçmeyin okuyun bi lütfen yardımcı olun çok önemli. Çözüm puanını 20 seçtim bakın cidden lütfen yardıme din. Sözel bir ders zaten. Sosyal Bilgiler. 7.sınıfım.

Gelelim soruma. Hocamız bize annemizin veya babamızın memleketinin yeryüzü şekilleri,iklim,ekonomik hayat,ulaşım,nüfus ,sanayi,tarım,turizm,ticaret...bu gibi konularla o memlketi karton üzerinde tanıtıcam. Ödevi son güne bıraktım. Çok çaresiz kaldım. Ama haftasonu olduğu için şanslıyım. Babamın memelketi İstanbul ama İstanbul çok olur diye ben annemin memleketi Çorum'u seçtim. Sizden ricam yeryüzü şekilleri,iklim,ekonomik hayat,ulaşım,nüfus ,sanayi,tarım,turizm,ticareti...gibi bilgileri araştırıp yazmanız. Resim ben bulurum ama acil işim düştü. Daha da yeniyim lütfen yardım edin.

puanı 20 seçtim gerçekten ! teşekkür ederim size. Lütfen yardım edin. Elimden geldiğince güzel bir not almak istiyorum bu ödevden. Biraz uzun oldu ama cevaplarınızı bekliyorum. Lütfen es geçmeyin şimdiden teşekkürler :D

2

Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-10-14T13:05:50+03:00

Çorum, Karadeniz ikliminden İç Anadolu iklimine geçiş yeri üzerinde yer alır Genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır İlkbaharı kısa, sonbaharı uzun geçen Çorum ilinde en sıcak ayları temmuz-ağustos, en soğuk ayları ocak-şubattır Kuzeyden güneye doğru gidildikçe iklim sertleşir En fazla yağış mayıs ayında düşer Yıllık ortalama nisbî nem oranı % 65’tir Kar yağışları, genellikle kasım-nisan ayları arasında olur Genellikle kara iklimi hüküm sürer Sıcaklık +39,4 ile -25,6°C arasında seyreder 30 senelik yağış ortalaması 395 milimetredir

Tabiî bitki örtüsü açısından çok fakirdir İç Anadolu ikliminin hüküm sürdüğü Çorum ilinde, iklime paralel olarak step bitki topluluklarına rastlanır Yüzyıllardır kesilmesi sebebiyle çok küçük bir alan ormanlarla kaplıdır Boş bulunan orman alanlarında hızlı bir şekilde ağaçlandırma çalışmaları sürdürülmektedir Çorum ilinin % 9’u ormanlıktır Tarım yapılmayan arâzi % 2 olmasına rağmen, yazları sıcak ve kurak geçmesi sebebiyle yeşillik bilhassa yaz ve sonbaharda görülmez 


Kaynak: http://www.forumlord.net/corum/63823-corumun-iklimi-corum-ilinin-iklimi-corumun-iklim-ozellikleri.html#ixzz29GaMD8qP

1 5 1
2012-10-14T13:07:37+03:00

Çorumun iklim özellikleri ,yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü     Çorum,  Karadeniz ikliminden İç Anadolu iklimine geçiş yeri üzerinde yer alır  Genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdırİlkbaharı kısa, sonbaharı uzun geçen Çorum ilinde en sıcak ayları temmuz-ağustos, en soğuk ayları ocak-şubattır  Kuzeyden güneye doğru gidildikçe iklim sertleşir En  fazla yağış mayıs ayında düşer Yıllık ortalama  nisbî nem oranı % 65’tir Kar yağışları, genellikle kasım-nisan ayları arasında olur  Genellikle kara iklimi hüküm sürer Sıcaklık +39,4  ile -25,6°C arasında seyreder 30 senelik yağış ortalaması 395 milimetredir     Tabiî bitki  örtüsü açısından çok fakirdir İç Anadolu  ikliminin hüküm sürdüğü Çorum ilinde, iklime paralel olarak step bitki  topluluklarına rastlanır Yüzyıllardır kesilmesi  sebebiyle çok küçük bir alan ormanlarla kaplıdır Boş bulunan orman alanlarında hızlı bir şekilde ağaçlandırma çalışmaları sürdürülmektedir  Çorum ilinin % 9’u ormanlıktır Tarım yapılmayan  arâzi % 2 olmasına rağmen, yazları sıcak ve kurak geçmesi sebebiyle yeşillik  bilhassa yaz ve sonbaharda görülmez2012 Çorum Nüfusu Kaçtır
2012′de yapılan adrese göre nüfus sayımında Çorum  ilimizde toplam 534 578    kişi yaşıyor

Çorum Ekonomik Faaliyetler

Ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanır. Faal nüfûsun % 85’i tarım sektöründe çalışır. Son 10 sene içinde sanâyi sektöründe gelişme eskiye nazaran hızlanmıştır.
Tarım: Orta Anadolu ile Karadeniz geçit bölgesinde yer alan ilde umûmiyetle kışları soğuk ve yazları sıcak ve kurak step ikliminin hâkim olması, bu iklim karakterine uygun olarak hubûbat zirâatı ön plânda gelir. Ekiliş alanları îtibâriyle buğday ve arpa önemli bir üretim potansiyeline sâhiptir. Kızılırmak’ın suladığı alanda pirinç tarımı yapılır. Bunlardan başka patates, mısır, fasulye, çavdar, kendir, yem bitkileri ve diğer sebzeler de ekilmektedir. Tarım âlet ve makinaları bakımından ihtiyâca cevap verecek şekilde olan Çorum’da modern tarıma geçiş hızla devâm etmektedir.
Nohut, mercimek, şekerpancarı, ayçiçeği, soğan, keten ve kenevir bol yetiştirilir. Meyve olarak kavun, karpuz, ceviz, armut, ayva, kayısı, kiraz, erik ve elma yetişir. Ahmet Bey, Çatalkara ve Tokat, Narince sofralık üzümleri meşhurdur.
Hayvancılık: Çorum’un ekonomik yapısında, hayvancılık önemli bir yer işgâl eder. Tarımla uğraşan her âilede hayvancılık da yapılır. Bunun hâricinde toplu işletmeler kurulmakta, özellikle tavukçuluk her geçen gün ilerlemektedir. 10.000 tavuk kapasiteli 5 işletme, 15.000 tavuk kapasiteli 2 işletme, 20.000 tavuk kapasiteli 2 işletme, 50.000 tavuk kapasiteli bir işletme açılmıştır. Koyun, kıl keçisi, tiftik keçisi, manda ve sığır beslenir. Çorum ilinde arıcılık günden güne gelişme göstermektedir. Çorum için hayvancılığın tarımdan ileri olduğu il olarak bahsedilir.
Ormancılık: Orman sahası 360.000 hektara yakındır. Ayrıca 15.000 hektar fidanlık vardır. Çorum’un 147 köyü orman içinde ve 180 köyü orman kenarındadır. Bu köylerin nüfûsu 200.000’e yakındır. Her yıl yaklaşık 70.000 m3 sanâyi odunu ve 130.000 ster yakacak odun istihsal edilir.
Asırlar önce Çorum orman bakımından çok zengindi. Ormanların tahribi ile ormanlar sâdece dağlar üzerinde kalmıştır.
Mâdenler: Yeraltı kaynakları çok zengin olan Çorum’da mâden işletmesi büyük sermâyeyi gerektirdiği için, özel teşebbüsce işletilen mâden çeşitleri çok azdır. Çorum ilinde mâden deyince akla kömür gelir. Osmancık, İskilip, Bayat hattı zengin linyit yatakları ile kaplıdır. Bu hat üzerinde Türkiye Kömür İşletmelerince işletilen Alpagut Dodurga linyitleri Çorum ve çevresinin kömür ihtiyâcını karşılamaktadır. Altı bin dekar işletme alanına sâhip Alpagut Dodurga Linyitleri İşletmesi 1964 yılında üretime geçmiştir. Henüz işletilmeyen MTA tarafından tesbit edilen mâdenler şunlardır:300.000 ton tuz rezervi, 200 ton pirit rezervi, 200 ton bakır rezervi ve daha başka mâdenler mevcuttur.
Sanâyi: Sanâyileşme açısından geri kalmış illerimizdendir. Îmâlât sanâyiinin il ekonomisindeki payı çok önemli değildir. 19 adet un fabrikası vardır. 1960 yılından sonra toprak sanâyii hayli gelişmiştir. Çorum’da 46 adet tuğla ve kiremit fabrikası mevcuttur. İldeki ilk devlet yatırımı 1957’de üretime geçen ve bugün 1200 ton kapasiteli olan çimento fabrikasıdır.
Çorum ilinde küçüklü büyüklü yaklaşık 102 adet fabrika mevcuttur. Bunların 100 tânesi özel sektöre, 2 tânesi kamu sektörüne âittir. Çorum ilinde alışılmış sanâyi kolları dışında deterjan, emâye, kâğıt, ağaç parke, fermuar, makarna, bulgur ve tereyağı fabrikası mevcuttur. El sanatlarından bakırcılık yaygındır.
Ulaşım: Çorum ili Ankara-Samsun karayolu üzerinde olması sebebiyle karayolu ulaşımı gelişmiştir. Demir ve deniz yolu yoktur.
Kaynak:  http://www.forumlord.net/corum/63823-corumun-iklimi-corum-ilinin-iklimi-corumun-iklim-ozellikleri.html#ixzz29GaPCWus

1 5 1