Cevaplar

2012-10-14T13:05:58+03:00


Dünya kurulduğundan bu yana bazıları az bazıları çok etkili iklim değişiklikleri (ör buzullar ve buzul arası devreler vb) olduğunu bilmekteyiz Bu değişikliklerin geneli doğal bir süreç olarak uzun bir zaman dilimi içinde meydana gelmiştir Hala yaşanmakta olan bir doğa olayı sonucu ortaya çıkan iklim değişikliklerine en güzel örneklerden birisi El Nino etkisidir Peru’nun Pasifik okyanusundaki kıyılarında 2-7 yılda bir, güneye doğru akan bir sıcak su akıntısı olmaktadır Bu akıntı ( El Nino) zamanlarında dünya genelinde iklim etkilenmekte ve büyük değişiklikler meydana gelebilmektedir El Nino dünya’nın iklim dengesini bozmakta, bazı yerlerde aşırı yağışa ve kasırgalara neden olmaktadır

6 3 6
2012-10-14T13:06:16+03:00

1.Rüzgar: Polenlerin taşınması rüzgarla sağlanır. Kullanışlı ve sık görülen bir tozlaşma çeşidi değildir.
2.Böcekler: Polenlerin arılar, sinekler ve benzer böcekler tarafından taşınması. Yaygın olan tozlaşma şeklidir. Çiçeğin güzel kokusu, güzel ve parlak görünümü ve (bilgi yelpazesi) salgıladığı şekerli maddeler böceklerin dikkatini çeker. Çiçeğin üzerine gelen böceklerin ayaklarına yapışan polenler böceğin diğer çiçeklere konmasıyla oralara taşınmış olurlar.
3.Kendi kendine tozlaşma: Aynı çiçeğin erkek organındaki polenlerin dişi organına ulaşması sonucu meydana gelen tozlaşma şeklidir.
Çiçekte döllenme sonucunda tohum oluşur ve bu tohumun etrafının yumurtalıkla çevrilmesi sonucu meyve oluşur. Tohumun toprakta çimlenmesiyle yeni bitkiler oluşmuş olur.

4 5 4