Cevaplar

2012-10-14T14:12:43+03:00

 

 Zaman Yolculuğunu Araştırma Merkezi © 2005 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkey / Denizli 

                               ZAMAN YOLCULUĞU MÜMKÜN MÜ ?


                                                     

Bilim kurgu tutkunlarının değişmez rüyası olan zaman yolculuğu, günümüzde önemli araştırmalara neden oluyor. Bilimciler ve düşünürler, H. G. Wells'in öngördügü bir tür zaman makinesinin yapılabileceğini varsayıyorlar, zaman içinde yolculuk fikri geliştirilirken yeni yaklaşımlar da ortaya çıkıyor, zamanda yolculuğun, uzayda yolculuk anlamına gelmediği aksine
"kendi içinde yolculuk" olarak düşünülmesi gerektiği yani zaman içinde ileriye ve geriye yolculuk yapılabileceği iddia ediliyor. Bütün bu varsayımlara karşı çıkanlar da var; beş dakikalık bir süre içinde yüz yıllık bir zaman dilimi aşılsa dahi yine aynı yerde kalınacağı söyleniyor. Einstein'in Görecelik Kuramı geliştirildikçe, zaman yolcusunun uzaydaki göreceli hareketi de zamanla eşit olacağından, zaman yolculuğunun yeni olasılıklara izin vermeyeceği belirtiliyor.


1949 yılında Kurt Gödel (altta), Einstein'ın alan denklemlerini kullanarak, bir evren modeli tasarladı. Tasarım Einstein'ınkine benziyordu ama Gödel'in yaklaşımında kozmolojik sabitlere negatif bir değer veriliyordu.
 

 

Gödel'in Evreni
1949 yılında Kurt Gödel, Einstein'in alan denklemlerini kullanarak, bir evren modeli tasarladı. Tasarım Einstein'inkine benziyordu ama Gödel'in yaklaşımında kozmolojik sabitlere negatif bir değer veriliyor (Einstein formüllerine göre evrenin genişlemesi durmuştu) ve kozmik bir zamanın tanımlanması imkansızlaşıyordu. Çünkü yerel zaman gözlemcileri ile maddenin hareketi bir dünya zamanı içinde uyumsuzlaşıyordu. Modelin en inanılmaz yönü, varoluş kapanıyor, zamansal düğümler bir roketin gökte çizdiği yay gibi ancak yeterli eğimi çizdikten sonra, gözlemci geçmiş veya gelecekteki bir konuma gidip gelebilme imkanım bulabiliyordu. Her ne olursa olsun, dünyadaki herhangi bir konumda deneysel olarak varsayılan dönülebilir geçici bir dönem varoluyor ve eğer P ve O gibi iki hayali noktayı varsayarsak, P, O'dan önce geliyor ama daha sonra zaman çizgisi P ile O'yu birleştiriyor ve bu kez O, P'den önce geliyordu. İşte bu dönülebilir zaman çizgisi Wells'in rüyası olan zaman çizgisiyle eş değerdedir. Gödel'in evreni aslında yeterince tanımlanmış değildi ve sonuç olarak da zaman yolculuğunun imkansız olduğu sonucuna varıyordu. Kısacası, Gödel'in evreni imajinatifti, fiziksel olasılıklara dayanmıyordu.

Zaman yolcusu ne yapacağını çok iyi bilmelidir
G. J. Whitrow'a göre ise, kozmik rota yani dizinsel zaman akımı kuramı yerine kozmik zaman olayı düşünülmelidir. Radyasyonun temelinde bulunan mikrodalgalar kalıcıdırlar ve çogulun tıpatıp örneğine sahiptirler yani bütünün aynısıdırlar. Whitrow söyle diyor; "Sonuç olarak, biz evrenin baştan beri homojen bir varoluş olduğu düşüncesindeyiz. Bu da kozmik zamanın varolduğunun güçlü bir kanıtıdır." Bu yaklaşım Gödel'in modeli ile uyumsuzdur. Zaman yolculuğuna izin verir ama yolculuğun fiziksel olarak yapılabileceği imkansız görünür. Her şeye rağmen zaman yolculuğunun imkansız olduğu düşüncesinin duygusal bir yaklaşım olduğu düşünülmektedir çünkü düşüncenin temelinde doğaya karşı gelmek vardır. Gödel rahatsızdı zira birisinin geçmişe yolculuk yaparak, kendi gençliği ile karşılacagına inanıyor ve; "Düşünün ki, bu insanın anılarında bu durumu yaşadığı bulunmuyor." diyordu. Bu bakış açısı, kaderciliğin neden-sonuç ilişkisi inancına aykırıdır, bir anlamda yeni bir kaderin oluşacağı var sayılabilir yani kişinin yapacagı olacak olandır. Bu nedenle, Gödel'in endişelendiği gibi kişinin ne olduğunu hatırlamaması önemli değildir ama bu noktada dikkat edilmelidir ki. zaman yolculuğu varsayımına engel olan şey, kişinin kendisidir çünkü kendi kendisinden korkacaktır. Öyleyse zaman yolculuğunda geçerli kural ne yapacağınızı bilmenizdir.

0
2012-10-14T14:22:35+03:00

Zaman yolculuğa en iyi örnek Einstein ışınlanma yani M=MC₂yani ışınlanma teorisidir. Bu teoriyi bir çok bilim adamları gerçekleştirmeye çalışmıştır fakat henüz başaran olmamıştır. Bugün uzayda bizim çok uzağımızda olan gezegenlere ulaşmak için. Örneğin: 14 milyon ışık yılı olan bir galaksiye ulaşmak için ışınlanma teorisi gerçekleşmiş olsaydı. kısa yollar ile bu galaksiye 14 milyon yıl yerine 20 yılda ulaşbilirdik.

 

Zaman yolculuğunun yapılamayacağı görüşünün doğruluğunu ispatlayan bir diğer bulgu ise; hiç bir dinde zamanda geri gitme veya ileri gitme söz konusu değildir.

 

Eğer biz zamanda yolculuk yapsaydık ve bir çok şeyi değiştirseydik, şuan dünyadaki bir çok insanı etkileyecek faktörler olurdu. Buna örnek verecek olursak, Benjamim Frankli'nin bir elektrik çarpması sonucu ağır yaralanması fakat ölmemesinin sonucunda elektriği keşfetmiş oldu. eğer zamanda yolculuk yapan bir insanın yaptığı bir hatada Franklin ölseydi bugün herkes elektriksiz kalırdı ki bu da çok olağanüstü ve saçma olurdu.

0