Cevaplar

2013-03-19T15:52:39+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.

Bu konu hakkında teorisel bilginin doygunluğuna ulaşmak gerektiğini düşündüğümden 3 boyutlu düşünmek isimli yazımda az bahsettiğim boyut(lar) konusunu daha da irdeleyeceğim.

2D

Bilindiği gibi fiziksel olarak yaşadığımız dünyada 3 Boyut vardır. Zamanın kadim bilginleri bu boyutlara ne ad vermiştir bilinmez ama bizim şu an vereceğimiz adlar X/Y/Z Yani Boy/En/Derinlik gibi boyutların oluşturduğu 3d nesneler-boyutlar vardır.

Boyut kavramının fiziki olduğu kadar manevi anlamlarıda vardır dini bilgilere göre inançların boyutlar hakkında farklı görüşleri ve inançları bulunuyor fakat bizim teknik ve profesyonel konumuz dışında kalıyor bunlar. Bizi ilgilendiren kısım fiziksel boyutlardır. Soyut boyutların programlar için ölçülebilir bir değer olması da şu an için imkansız.

Boyut kavramını ayrıca görsel olarak anlatmak gerekirse aşağıdaki resimleri inceleyebilirsiniz.

resimdede görüldüğü gibi 2 boyutlu düzlemde X ve Y olarak anılan iki ölçütle anlatılabilir bir düzlem yer almaktadır bunu matemetik derslerinde gördüğünüz x y olarakta düşünebilirsiniz kavraması kolaydır.

 
11 4 11