Cevaplar

2012-10-14T14:57:08+03:00

Sebepleri :
Timur yaptığı seferler ile , Altın Orda Devleti ,İran ve Irak'ı ele geçirerek Osmanlı sınırına dayandı.Kuzey Hindistan'ıda aldı.Çin'e sefer yapmayı planlayan timur bu sefer öncesi batı sınırından emin olmak ve kendine rakip olarak gördüğü  Osmanlı Devletini yok etmek istiyordu.

Sonuçları :
Timur, Ankara Savaşı sonunda Karamanoğulları ,Germiyanoğulları , Aydınoğulları , Saruhanoğulları ,Menteşeoğulları ve Hamidoğulları beyliklerinin topraklarını geri verdi.Bu beyliklerin Timur egemenliğinde yeniden canlanması Anadoluda Türk Siyasi Birliğinin bozulmasına neden oldu. Ankara Savaşında alınan yenilgi nedeniyle uzun süredir kuşatma altında tutulan İstanbul'un fethi yarım asır sonraya kaldı. Rumelideki Türk ilerleyişi durdu. Fetret Devri başladı...

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-14T14:57:10+03:00
- 15. yüzyılın başında Doğuda Timur Devleti, Batıda Osmanlı Devleti çok güçlenmiş ve iki devlet arasında rekabet başladı. - Timur doğuya yapacağı seferiçin batı sınırlarını güvenceye almak istedi. - Bazı beyler Timur’a, bazı beyler Yıldırım Bayezid’e sığındı. (Kara Yusuf-Ahmet Celayir) - Aralarında hakaretlere varan mektuplar göndermeleri savaşın başlıca nedenleri olarak görülür. - 1402′de Ankara Çubuk ovasında yapılan savaşı Yıldırım Bayezid kaybetti. Savaşın kaybedilmesinde, Timur İmparatorluğu’nun ordusunun sayısal üstünlüğü, Karatatarların taraf değiştirmesi gösterilebilir.
0