Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-14T16:15:51+03:00

Nitrik asit, bileşiminde üç oksijen, bir hidrojen ve bir azot bulunan kuvvetli bir asittir. HNO3 formülüyle gösterilir. Konsantrasyonu arttıkça daha tehlikeli olur,gliserin ile reaksiyona sokulduğunda nitro gliserin elde edilir. Dinamit, çeşitli patlayıcılar, plastik ve gübre yapımında kullanılır.

Nitrik asit patlayıcı madde olacak kimyasalları nitrata çevirdiğinden patlayıcı maddelerin çoğunda kullanılır. Dinamit, Gliserin-Tri-Nitrattır. TNT Tri-Nitro-Toluen.

0
2012-10-14T16:15:53+03:00

bildigim kadarıyla nitrik asitin kaynama noktası suyunkinden daha dusuk, damıtma yontemiyle nitrik asiti saflastırabilirsin ama suyun her sıcaklıkta buharlastıgını goz onune alırsak bu yolla tamamen saf nitrik asit elde etmen mumkun olamaz, mutlaka bir miktar su bulunacaktır içinde.

nitrik asti ne yanıcıdır ne de patlayıcı ama ustune bulastırırsan sana ciddi boyutlarda zarar verebilir. ugrasacaksan bole bişeylerle mutlaka koruyucu gozlujk kullanmaslısın, bir de buharından korunmak için maske.. bunun dısında tutup asitin içine suyu bosaltırsan lak diye her tarafa sıcrar, asitte kaynamaya benzer hareketlenmeler olur, bunun için asiti suyun içine bosaltman hgerekir. (bole bişe yapman gerekirse)

0