Cevaplar

2012-10-14T17:27:57+03:00

yaratıcı  ........................................

0
2012-10-14T17:28:51+03:00

Muzaffer İzgü; Duyguyu edebiyat yaratır…

Babamın çocukluğu Muzaffer İzgü kitaplarıyla geçmiş. Benim de ilkokul sıralarında en çok ve severek okudu­ğum yazar İzgü’ydü. Bir gün çocuk sahibi olursam, ben de ona Muzaffer İzgü kitapları alacağım. İşte bugünkü röportajım böyle bir yazarla; nesiller­dir okunan bir yazarla.

Muzaffer İzgü’nün sokağına adım atar atmaz evini tanıyabilirsiniz. Çün­kü pencereleri rüzgârgülleri ve çiçek­lerle süslü tek ev onunki. Heyecan içinde çaldım kapısını. Oyuncaklar, trompetler ve balonlarla süslü bir oda­ya buyur etti bizi. Masalcı dedeyle anı­lar, hayaller ve elbette edebiyat sohbe­tiyle dolu saatlerin nasıl geçtiğini an­lamadık. İşte o saatlerden kâğıda dö­külenler.

Sık sık anlattığınız bir anınız var. Çocukluğunuzda yağmurlu bir gün­de gittiğiniz Halkevi Kütüphanesi için, “Orası benim hayatımı değiştir­di,” demişsiniz. Öncelikle biraz bun­dan söz edelim mi?

Evet, kesinlikle öyle. Büyüdüğüm ev öyle bir evdi ki, şubatta odunumuz kömürümüz biterdi. Geceleri hadi yine kolay, yatağa girip yatıyoruz. Ne­dim adında bir arkadaşım vardı, yağ­murlu günlerde onun evine giderdim ben. Oturur dersimizi yapardık, konu­şurduk. Bir gün Nedim, “Bugün abla­mın nişanı var Muzaffer, seni bize gö­türemeyeceğim. Sana bir yer söyleye­ceğim, oraya git. Orada nar gibi koca­man bir soba yanıyor,” dedi.

 

1 5 1