Cevaplar

2015-06-28T19:49:27+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Ah işte benim padişahım yıldırım beyazid han . efendiliği ile esir düşmüştür düşüncesi moğullarda türktür demiştir...
           
                             - YILDIRIM BEYAZİD HAN - 
                                  ( 1389 - 1403 ) 
en büyük osmanlı devleti padişahlarından olan yıldırım beyazid han asla zekasından ödün vermemekle birlikte türkler ile dostluk sağlamak için timuru bile barışa zorlamıştır. 
  1402 de ankara muharebesinde yıldırım beyazid han savaşa kazanırız maksadıyla timura orala % 35 fakr ile orduyla gtmiştir osmanlı devetinin kuvvetleri 

- atlı süvariler ,
- kemankeş okçular 
- azaplar                                 ' dan olşmaktaydı 
- yeniçeriler 
- akıncılar
- topçular                          
             
        fakat timurun ordusu ise tam bir cehennem zebanisi görünümlü iblisin savaş yeteneğine ve kurnazlığına sahip stratejisi ile dolu askerleri : 

- ağır kargıcılar 
atlı okçular 
- mancınıklar 
tüfekli hayrullu askerleri 
- az sayıda samuray dövüs sanatı bilen 1000 kişilik acımasız devşirmeler. 

işte beyazid han bu ordu ile sadece 7 saat mücadele etmiştir ordusuna geri çekilme ve daha fazla ilerlemelerini durdurmak için emir verirken kendisi esir düşmüştür . timur beyazidi yanına getittirdiğinde kavuğunu çıkararak sakalını ve saçının sadece tepesini yüzerek bi nevi işkence yapmıştır. fakat yıldırım beyazid bu durumu içine yedirmeyierek yüzüğündeki zehri içerek 8 mart 1403 yılında akşehirde intahar etmiştir. 


0