Cevaplar

2012-10-14T20:38:18+03:00

İnsanların güvenle hayata katılmalarına destek olan lider şampuan markası head&shoulders, sporcuların başarılarını nelerin etkilediğini Amerikalı Davranış ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. Daniel Wann’ın uyguladığı bir testle belirledi. 13 ülkeden 325 olimpiyat sporcusunun katılımıyla yapılan araştırmada, sporcuların başarılarında hangi faktörlerin etkili olduğu gözler önüne seriliyor. Amerikalı ünlü Davranış ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. Daniel Wann ve insanların güvenle hayata katılmalarına destek olan şampuan markası head&shoulders iş birliği ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, olimpiyat sporcularının motivasyon sırlarına ışık tutuyor. 2008 yılında katıldığı olimpiyatlarda 8 altın madalya ödül ile adını dünya olimpiyat tarihine yazdıran head&shoulders’ın global reklam yüzü Micheal Phelps’in de teste katılarak özgüvenini test ettiği araştırmada, sonuçlar Phelps’in yüksek özgüvene sahip olduğunu gösteriyor. Wann, başarılarda özgüvenin önemli bir faktör olduğunu vurguluyor ve araştırma sonuçlarında başarılı sporcuların sırlarını açıklıyor.

      Sporcular başarılı olmada “Taraftar desteği”ni önemli bir faktör olarak görüyor
1 5 1
2012-10-14T20:41:46+03:00

Tamam çok matah bir rakam değil ama biraz açıldı Türkiye sonradan sonraya.. Birazcık:)

Atletizm kadınlar 1500 metro finalinde altın ve gümüş Türkiye’nin oldu. Aslı Çakır Alptekin(altın) ve Gamze Bulut(gümüş)..Yarışta üçüncülüğü Bahreynli Jamal Maryam Yusuf elde etti. Tabii Aslı ve Gamze ile bitmedi. Taekwando dalında kadınlar 67 kilo dalında Nur Tatar, Güney Koreli Seon Kyung Hwang’ıa 12-5 yenilerek gümüş madalya kazandı. Böylece Türkiye an itibarıyle madalya sıralamasında 30. sıraya geldi. (az değilmiş ya kazandık diyoruz da)

Helal olsun kızlar.. Şimdi bir laf edeceğim, gene feminizme kayacak susuyorum:) Bunların arkasında aslında zor hikayeler var, saygı duyulması gereken unutulmaması gereken.. Bugün kazanıyorlar ve biz bugün bayılıp yarın unutuyoruz ne yazık ki.Toplum hafızamız sandığımızdan da zayıf..

Biraz değinelim belki kafamızın bir köşesinde yer eder. Taekwandoda madalya getiren Nur Tatar var ya.. Van doğumlu, 81 ilde 81 yıldız projesinden. Bu proje çerçevesinde her ilde valilikler tarafından spor, sanat, dersler vb. alanlarda belirlenen başarılı öğrencilere her anlamda tüm destekler veriliyor. 2009 yılından bu yana yaklaşık 320 öğrenci bu proje kapsamında.

Altın madalyayı getiren Aslı Çakır Alptekin..2004 Dünya Gençler Şampiyonası’nda rahatsızlığından ötürü iğne olan şampiyon, kendisini tedavi eden ilacın içerisinde yasaklı madde bulunduğundan habersizdi. Bu yüzden 2 sene spordan men edildi. Tam bırakmak üzereyken eşinin(aynı zamanda antrenörünün) yoğun desteğiyle yeniden çalışmaya başladı. Kütahya’da uygun tartan pist olmaması sebebiyle sürekli Eskişehir’e giden çift, bu yıl başında Kenya’ya geçti. Helsinki’deki Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’ye çok değerli bir altın madalya getirdi. (Daha başarılı olduğu zamanlar da olmuş tabi) Şimdiyse olimpiyat şampiyonu..

Bunlar sadece ikisi. Kimbilir daha neler bilmiyoruz, neleri atlıyoruz. Kimler ülkemiz için çabalıyor da biz önemsemiyoruz daha kimbilir.. Olimpiyatların sporculara olan olumlu etkisi tartışılmaz. Ama ülkeler içinde önemi azımsanamaz.

Bilmek gerekiyor hepsinin hikayelerini. E siz bilirsiniz gerisini..

0