Cevaplar

2012-10-14T20:49:09+03:00

İlk olarak ”Kolon Kanseri Nedir” sorusa netlik getirelim. Kolon adı verilen kalın bağırsakta gelişmekte olan poliplerin sebep olduğu kanser türüne Kolon Kanseri denmektedir. Kolon kanseri özellikle batı ülkelerinde daha sık rastlanmakta ve görülme sıklığı açısından da dünyada 3. sırada yer almaktadır.

Kalın bağırsak kanseri olarak ta adlandırılan kolon kanserinin kesin olarak nedeni bilinmemek ile birlikte, oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerden söz etmek mümkündür. Kolon kanseri kolon da gelişen bir takım polip zemininden kaynaklanabileceği gibi iç yüzeyi oluşturan mukozadan da gelişimi olabilmektedir

0
En İyi Cevap!
2012-10-14T20:49:17+03:00

Kolon adı verilen kalın bağırsakta gelişmekte olan poliplerin sebep olduğu kanser türüne Kolon Kanseri denmektedir. Kolon kanseri özellikle batı ülkelerinde daha sık rastlanmakta ve görülme sıklığı açısından da dünyada 3. sırada yer almaktadır.

Kalın bağırsak kanseri olarak ta adlandırılan kolon kanserinin kesin olarak nedeni bilinmemek ile birlikte, oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerden söz etmek mümkündür. Kolon kanseri kolon da gelişen bir takım polip zemininden kaynaklanabileceği gibi iç yüzeyi oluşturan mukozadan da gelişimi olabilmektedir.

 

Uzmanlar kolon kanserinde beslenmenin önemine vurgu yapıyor ve elma yemenin kalın bağırsak kanseri adıyla da bilinen kolon kanseri riskini ciddi oranda azalttığının altını çiziyor…

Yapılan araştırmalar sonucunda, düzenli olarak elma yeme alışkanlığını edinmenin kolon kanseri riskini azalttığını kanıtlamıştır. Avrupa Kanseri Önleme Bülteni’nde yayımlanan araştırma sonucunda, kolon kanserine yakalanmış olan 592 hastayla yine aynı hastanede bulunan ancak kolon kanseri olmayan 765 hasta karşılaştırılmıştır. Milliyet’in yaptığı haberde de, araştırmada günde bir elma yemenin kolon kanseri riskini % 65, birden fazla elma yemenin ise kanser riskini % 50 oranında azalttığı belirlenmiştir.

Diğer meyve ya da sebzeleri yemenin kolon kanseri üzerinde her hangi bir etkisi olmadığını belirten uzmanlar, elmanın bu koruyucu özelliğinin sebebinin ise, içerisinde barındırmış olduğu yüksek orandaki “flavonoid” miktarından kaynaklandığını söylüyor. P vitamini olarak da bilinen ‘flavonoid’ler bir antioksidan gibi hareket ediyor ve moleküllerin dokularda hasara yol açmasını engelliyor. En çok antioksidanlar elmanın kabuğunda bulunmaktadır. Bu sebeple uzmanlar elmanın soyulmadan kabuğu ile yenmesini öneriyor.

1 5 1