Cevaplar

2012-10-14T21:17:33+03:00

insanın her zaman ibadete ihtiyacı vardır

0
2012-10-14T21:17:45+03:00

Eminim ki bunu sizler de kendinize sormuşsunuzdur. Ama "Neden insanlar tanrıyı uydurdular?" ya da "Neden insanlar dinleri uydurdular?" kadar yoğun değildir herhalde. Benim merak ettiğim ise bu kadar katı kurallara; islam, hristiyanlık, musevilik, vb., bu kadar disiplinli bir yola neden başvurulmuştur. Öncelikle şunu söyleyeyim ki bu soruyu dinleri reddederek ve onların uydurulma olduğunu bilerek soruyorum ki cevaplar da aynı bunun gibi olursa amacıma ulaşmış olacağım. Çünkü amacım bunun gerçekten de mantığını anlamak. Yoksa biri çıkıp şimdi şöyle diyecek;

falanca hadis... allahın ibadete ihtiyacı yoktur.. insanın ibadete ihtiyacı vardır. Doktora böyle bi şey soramazsın.. ilaç senin içindir.. falan.

Bu örneği lütfen vermeyin. Teşekkür ederim.

Böyle bir soru soruyorum ve ardından eklemek de istiyorum. İbadeti biz kendimiz için mi uydurduk yoksa başkaları için mi? 

İbadetin dinin önemli bir parçası olduğu ortada. Hatta neredeyse büyük bir kısmı bundan ibaret. İbadet nasıl yapılır, ibadet yapmadan önce ne yapılmalıdır, ,ibadet ne zaman yapılır, ibadet kiminle yapılır, hangi ibadet önemlidir, hangi ibadetin amacı nedir? Bunları daha böyle sıralayabilirim. Cevap almak manasında değil. Yapısı manasında.

0