Cevaplar

2016-11-12T23:51:44+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Karamanoğulları, 1256-1487 yılları arasında, 200 yıl boyunca Anadolu'da hüküm sürmüş bir beyliktir. Oğuzların Avşar boyundandırlar ve en iyi dönemlerini Karamanoğlu Mehmet bey zamanında yaşadıkları için beylik onun adını almıştır. Ayrıca türkçeyi resmi dil olarak kullanan Anadolu'daki ilk beyliktir. Osmanlı'ya düşmanlık beslemiş olsa da Anadolu'nun türkleşmesinde etkileri göz ardı edilemez. 

Konya ve Ermenek merkezli kurulmaları ve oraları başkent tutmaları, kendilerini daha önce burada kurulmuş olan Anadolu Selçuklu Devleti'nin devamı saymalarını sağlamıştır. Onlara göre kendileri, Selçuklu Devleti'nin mirasçılarıydılar. Bu da o zamanda Bizans'ın elinden İstanbul'u alarak iki kıtaya hakim olan Osmanlı Devleti'ne karşı düşmanlık beslemelerine neden olmuştur. Osmanlı Devleti'nin prestijini kıskanmış ve ona üstünlük sağlamak istemiştir. Osmanlı Devleti ne zaman Batı'ya sefer etmeye kalksa, devletteki erkanın boşluğundan yararlanıp saldırmışlardır. Hatta bu uğurda hristiyan devletlerle ittifak bile kurmaya kalkmışlardır. 
3 3 3