Cevaplar

2012-10-15T18:03:23+03:00

Vakalar, gerçek ya da kuramsal bir iş durumunu temel alan, belli gerçekler ve veriler içeren çalışmalardır. Vaka analizinin amacı mantıksal bir yapı oluşturarak, iş problemlerini çözme yeteneğinizi arttırmaktır. Vakalardaki konular belli bir kişiye, şirkete ya da iş koluna ait değillerdir ve genellikle birden çok strateji maddesini ele almayı gerektirirler. Bazen vakada sunulan içerik kesin yargılar içermeyebilir. Örneğin iki yönetici bir strateji konusunda anlaşamayabilir ya da aynı verilerin farklı yorumları bulunabilir. Tüm vaka analizlerinde, size verilen verileri analiz etmeli ve ana sorunları en iyi çözecek belirli çözümler sunmalısınız. Bu çözümler, vakada verilen bilgileri yansıtmalı ve şirketin bulunduğu iş çevresine uygun olmalıdır.

1 1 1
2012-10-15T18:13:14+03:00

Anne 39 yaşında doğumu gerçekleştirmiş. Normal doğum ile dünyaya gelmiş. Doğum öncesinde herhangi bir komplikasyon gerçekleşmemiş. Gebelik süresince anne, herhangi bir tıbbi veya psikolojik problem yaşamamış. K.M 9 aylıkken emeklemeye, 13 aylıkken yürümeye başlamış. Tuvalet eğitimi henüz yok. Beslenme ve uyku ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamış.

Akranlarına oranla gelişimindeki gerilik nedeniyle doktora başvurulmuş, çocukluk otizmi tanısı Marmamara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde konulmuş.

Eğitim alması amacıyla, rehabilitasyon ve terapi merkezimize getirildiğinde 23 aylık idi. Bu süre içerisinde duyu bütünlemesi ve konuşma terapisi eğitimine devam etmiş, ve merkezimizde bireysel eğitim almaya başlamıştır.

K.M eğitime başladığında göz kontağı kuramamakta, adıyla seslenildiğinde tepki verememekte ve yönerge alamamaktaydı. İlk 3 ay içerisinde, göz kontağı kurmaya, istenilen süre kadar yerinde oturmaya ve yönergelere uymaya başlamıştır.

K.M düzenli olarak özel eğitime devam etmiş ve şu anda işaret parmağıyla nesneleri gösterebilmekte, karşılıklı top oynayabilmekte, nesneleri tanıyabilmekte ve sıralı oyun oynayabilmekte, hareket taklitlerini yerine getirebilmekte, oyuncaklarla işlevine uygun oynayabilmekte, sözcük taklitleri yapabilmekte, kendisini basit sözcüklerin yanında jest ve mimikler ile ifade edebilmektedir.

0