Cevaplar

2012-10-15T18:26:48+03:00

geometrinin normal hayatımızda bir faydası yoktur ama bazı mesleklerde faydaları wardır:D

2 3 2
2012-10-15T19:07:35+03:00

Geometri günlük yaşamın hemen  her alanında gereklidir. Geometride uzunluk, alan, yüzey, açı gibi kavramlar  bazı nicelikleri belirlemede kullanılır. Geometri’nin en çok iç içe olduğu  dallar cebir ve trigonometri, mimarlık, mühendislikler (Yol, köprü, yapı, makine, gemi ve uçak yapımı; maden, su ve elektrik işleri gibi bayındırlık ve  zanaatla ilgili teknik çalışmalar, vb.) , endüstiryel alanlar, simülasyonlar,  bilgisayar programları ve grafikleri, sibertenik, tasarım, sanat vb.dir  Geometrinin kullanılmadığı meslek yada alan yok gibidir desek yerinde olur.  Bunlardan birkaçını açıklamak gerekirse;
  Geometri ve Sanat
Geometri ve sanat birbirleri ile bağlantılı olup birbirlerini destekleyen  iki bilimdir. Sanatta geometrinin kullanımı yüzyıllardan beri  süregelmiştir.Özellikle mimari yapılarda geometriden faydalanılmıştır. En  bilindik olarak da Mimar Sinan eserlerinde geometriden oldukça yararlanmış ve  muhteşem eserler vermiştir. Eserlerinde geometriyi çok iyi kullanmış olması eserlerinin sağlam yapılar olmasına büyük bir katkı sağlamıstır.
Sanat eserlerinin geometrik olması onlara estetik değerler kazandırmıştır.  Ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin resimde vücut oranları üzerine yaptığı çalışmalar, çizdiği eskizler bulunmaktadır.
 

2 5 2