Cevaplar

2013-03-26T18:21:28+02:00

 

rüzgar nedir, rüzgar nedir kısaca, rüzgar nedir nasıl oluşur, rüzgarın oluşumu kısaca, rüzgar nasıl oluşur kısaca, rüzgarın oluşumunda güneşin etkisi nedir, rüzgar nasıl oluşur kısaca özet, rüzgarın kısaca tanımı, rüzgarın oluşumu kısa özet, rüzgarın oluşumunda güneşin etkisi, rüzgar nasıl oluşur özet, rüzgar nedir ve nasıl oluşur, rüzgar nasıl oluşur kısa bilgi, rüzgar nedir kısaca tanımı, rüzgar nedir vikipedi, rüzgarın oluşumu kısa, rüzgar nasıl oluşur kısa, rüzgar nedir kısa bilgi, rüzgar neden ve nasıl oluşur, rüzgarın oluşumunda güneşin etkisi var mı, rüzgarın oluşmasında güneş enerjisinin rolü nedir, ruzgar nedir, rüzgarın oluşumunda güneşin rolü, rüzgarın oluşumu kısa bilgi, rüzgar tanımıKaynak: http://www.cerezforum.com/cografya/53421-ruzgar-nedir-ruzgar-nasil-olusur.html#ixzz2OfCXQyvD

3 1 3
2013-03-26T18:22:02+02:00
Rüzgar Nedir? Rüzgarın Oluşumu Nasıl Olur?
Yüksek  atmosfer basıncından düşük atmosfer basıncına doğru hareket eden havaya rüzgar  denir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi rüzgarın temel sebeplerinden birisi  basınçtır. Burada bahsi geçen yüksek basınç ve düşük basınç bölgelerinin  oluşumuna etki eden faktör ise Güneş’tir. Çünkü gün boyu güneş ışınları eşit bir  şekilde yeryüzü tarafından emilmezler. Yani bazı bölgeler çok fazla enerji  alırken bazı bölgeler az enerji almaktadırlar. Böylece farklı atmosfer  basınçları görülmektedir.
Rüzgar, Fizik Alanında  Hangi Teori ve Kanunlarla ilgilidir?
Rüzgarın oluşumunda bir çok  etken vardır. Fakat bunların temelinde basınç vardır. Basınç farkından dolayı  oluşan hava akımına rüzgar denilmektedir. Yani Rüzgar, soğuk havanın etkili  olduğu yüksek basınçtan sıcak havanın etkili olduğu alçak basınca doğru hareket  eden hava akımıdır.
Rüzgara Etki Eden Faktörler  Nelerdir? Basıncın dışında rüzgara etki eden faktörlerden  diğerleri ise sıcaklık, hareket teorileridir. Bunların dışında rüzgarın yönüne  etki eden faktörlerden birisi de Dünya’nın dönme yönüdür. Dünya’nın dönme  etkisinin rüzgarın yönüne olan etkisini araştıran kanun ise “Coriolis  Kuvveti”dir.
 

 

6 4 6