Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-15T18:38:42+03:00


İstiklâl Marşı’nın yazıldığı tarihte Anadolu’nun birçok şehri işgal altındaydı. Çok büyük bir devleti dört yıl gibi kısa bir sürede kaybeden Türk milletinin bağımsızlığı tehlikedeydi. Halk perişandı. Yoksulluk çok fazlaydı. Çok fazla şehit veriyorduk.Bütün gençlerimiz cephelerde şehit oluyordu.En kötüsü de Türklerin bağımsızlığı tehlikedeydi.Askerlerin ve halkın morali bozuktu.Çok kötü günler geçiyorduk.
Halkın ve askerlerin morale ihtiyacı vardı ve ülkenin Milli Marşı yoktu. Bu sırada bir şiir yarışması düzenlendi. Bir çok şair katıldı. Ancak bu şairlerin yazdıkları şiirler yeterli bulunmadı. Başta Mehmet Akif Ersoy bu yarışmaya katılmadı. Çünkü kazanana para ödülü vardı. Türk milletinin vatanseverliğini para için anlatmak ona ters geliyordu. Bu yüzden katılmamıştı. Ama o zamanki Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine yarışmaya katıldı. Yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştı, ancak içinde en çok beğenilen ve milli marşımız olmasına karar verilen şiir Mehmet Akif Ersoy ` un şiiri olmuştur. İstiklal Marşımız her okuduğumuzda tüylerimizi diken diken eden her okuduğumuzda çok etkilendiğimiz bir şiirdir. Bu şiirin içinde birçok anlam vardır. Ne şartlarda savaştığımız , Türklerin bağımsızlık isteği , Türklerin kazanma isteği, gibi Türkleri anlatan bir çok duydu vardı.İşte bu yüzden bu şiir bizim milli marşımız olmuştur.Mehmet Akif İstiklal Marşını halka ve askerlerimize armağan etmiştir. Milli Marşımız bizim için bir bayrak kadar önemlidir. İşte bu yüzden her yıl 12 Mart da İstiklal Marşı’ nın Kabulu ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü kutlarız. İşte bu yüzden her pazartesi günü sabahları Milli Marşımızı söylüyoruz. Her türk vatandaşının yapması gerekende budur. Milli değerlerine sahip çıkmalı ve korumalıdır.

2 5 2
2012-10-15T18:38:48+03:00

Milli marşlar, hürriyet, özgürlük, kahramanlık ve coşkuları ifade eden eserlerdir. Resmi tören ve toplantılarda önemli günlerde milli marşlar çalınarak ve söylenerek bu duygular ifade edilmiş olur.

Milli marşımız, İstiklâl Marşı, Türk ulusunun, hürriyet özgürlük, kahramanlık ve coşkularının ifade edildiği bir marştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında, Türk ulusunun özgürlük ve hürriyet duygularının bir ifadesi olarak, şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılarak, Osman Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

Türk halkının Kurtuluş Savaşı’nda vermiş olduğu kahramanca mücadele, hürriyet özlemleri, kahramanlıkları ve millet olarak yaşadığı coşku milli marşımızda anlatılmaktadır. Her ülke marşı söz ve müzikle ifade edilmese de İstiklâl Marşımız söz ve müzikle birlikte icra edilmiştir. Sözleri müziğinin sağladığı etkiyi daha da anlamlaştırmıştır ve sonucunda Türk halkını temsil etme görevini elde etmiştir. Milli marşımızı nerede duyarsak, ayağa kalkar, düzgün bir duruş sergileyerek ve ulusumuzu temsil ettiğinden dolayı saygımızı göstererek, onu dinler ve iftihar ederiz. İstiklâl Marşımız milli duygularımızı en yüksek seviyelere ulaştıran ve bize geçmişimizi hatırlatan bir marşımızı olduğundan ona her zaman için gereken saygı ve değeri veririz. Aynı zamanda geçmişimiz ile geleceğimiz arasındaki önemli bir köprü olarak da görmeliyiz.

1 5 1